reklama

Úřad britské premiérky Theresy Mayové v sobotu oznámil, že s unionisty dosáhl rámcové dohody. "Přivítáme jakoukoli takovou dohodu, když přinese stabilitu a jistotu, kterou celá země potřebuje s ohledem na brexit a další vývoj," uvedl v prohlášení úřad Mayové.

"Rozhovory byly dosud pozitivní. Příští týden budeme dál jednat o detailech, abychom dosáhli dohody stran nového parlamentu," uvedli dnes severoirští unionisté v prohlášení.

DUP má ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům ale stačí k zajištění fungující, i když těsné většiny.

Unionisté souhlasili s tím, že budou menšinovou vládu podporovat při klíčových hlasováních v parlamentu, ale formální koalici nevytvoří. Agentura Reuters v sobotu s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy.

Takový krok by vyvolal odpor severoirských nacionalistů ze strany Sinn Féin, s níž DUP na základě smlouvy z roku 1998 Ulster spravuje.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama