Severní Irsko

Londýn

Dohoda Británie s EU o Severním Irsku je hotová, píší média

Svět

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie.

Joe Biden, prezident USA

USA jsou podle Bidena odhodlány chránit severoirskou mírovou dohodu

Svět

Spojené státy a Británie jsou odhodlány ochránit dohodu, která ukončila konflikt v Severním Irsku a je citlivou otázkou jejich vzájemných vztahů. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký prezident Joe Biden, který se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN poprvé sešel s britskou premiérkou Liz Trussovou.

Král Charles III.

Britský král Karel III. navštívil Severní Irsko, setkal se s místními politiky

Svět

Britský král Karel III. dnes s manželkou Camillou navštívil severoirskou metropoli Belfast, kde se setkal se zástupci místních pěti politických stran, včetně republikánské Sinn Féin. Královský pár se poté spolu s britskou premiérkou Liz Trussovou zúčastnil bohoslužby za zemřelou Alžbětu II. v katedrále svaté Anny, píší britská média.

Michelle O'Neillová

Svět

Strana Sinn Féin vyhrála volby do severoirského parlamentu

Katolická republikánská strana Sinn Féin poprvé v historii zvítězila ve volbách do severoirského parlamentu, informovala agentura Reuters po sečtení většiny hlasů ze čtvrtečních voleb. Demokratická unionistická strana (DUP) již dříve uznala průlomovou výhru levicových nacionalistů.

Policie Velké Británie

Nález 39 mrtvol v kamionu: Jednalo se o občany Číny, policie provedla razii

Svět

Třicet devět mrtvých, kteří se ve středu našli v návěsu nákladního vozu v průmyslové zóně na jihovýchodě Anglie, byli čínští občané. V prohlášení o tom dnes informovala britská policie s tím, že mezi oběťmi bylo 31 mužů a osm žen. Také čínské ministerstvo zahraniční podle státního deníku Global Times potvrdilo, že mrtví jsou z Číny. Britští policisté zároveň podnikli tři domovní prohlídky v Severním Irsku, odkud pochází 25letý řidič kamionu. Muž zůstává ve vazbě, čelí obvinění z vraždy.

Policie Velké Británie

Nové pokolení teroristů IRA? Kamera zachytila vraha novinářky McKee (†29)

Svět

Severoirská policie dnes oznámila, že zadržela dva mladíky v souvislosti s vraždou 29leté novinářky Lyry McKeeové během nepokojů v Londonderry v noci ze čtvrtka na pátek. Informovala o tom na svém webu zpravodajská stanice BBC. Policie uvedla, že ji situace v Severním Irsku velmi znepokojuje, a varovala před "novým pokolením teroristů".

Irsko

Severoirská hranice: Soudek se střelným prachem pro Brexit

Svět

Dohodnou se představitele Evropské unie s Velkou Británii na podmínkách Brexitu? Zapeklitá otázka posledních dní. Odpověď na ni je ve hvězdách vzhledem k politické krizi v Británii. Zásadním problémem je hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Nesrozumitelný problém mezi dvěma malými státními útvary, má za sebou krvavou historii.

Brexit

Irská strana odmítla dohodu o brexitu

Svět

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová v reakci návrh dohody o brexitu připravený britskými a unijními vyjednavači uvedla, že neexistují okolnosti, za kterých by její strana dokument podpořila. Jak upozornila jen několik minut poté, co se pro dohodu vyslovil dnešní summit EU v Bruselu, ujednání je pro unionisty nepřijatelné, protože by oddělilo Severní Irsko od Spojeného království.

Evropská unie, ilustrační foto

Blíží se nová krize? Otřese hranicemi v Evropě, ukazují první analýzy

Byznys

Deset let po pádu banky Lehman Brothers jsou konečně cítit největší efekty globální finanční krize, tvrdí mezinárodněpolitický analytik a komentátor Alession Colonnelli. V komentáři pro server The Independent poukazuje, že zatímco brexit vede Spojené království do neznáma a Evropa se snaží vytvořit nový model bez Británie, může se schylovat k dalším velkým změnám.

Brexit

Co se Severním Irskem po brexitu? V EU bude i nebude, navrhují Britové

Svět

Londýn - Britský ministr pro brexit David Davis pracuje na plánu, podle nějž by po odchodu Británie z Evropské unie fungovalo Severní Irsko jak v režimu Británie i EU, a mohlo tak obchodovat s oběma. Davis dále navrhuje zavedení nárazníkové zóny na hranici Severního Irska a Irské republiky, čímž by odpadla potřeba hraničních kontrol. Informoval o tom britský list The Sun. Davisovy návrhy by mohly rozlítit severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Theresy Mayové, napsal dále The Sun.

Theresa Mayová

Boj za povolení potratů se rozšiřuje, Mayová čelí tlaku na změnu zákona

Svět

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů umožnila legalizaci interrupcí také v Severním Irsku. Na ministerskou předsedkyni v tomto směru naléhají některé přední představitelky konzervativní strany včetně ministryně pro záležitosti žen a rovné příležitosti Penny Mordauntové. Napsal to dnes britský nedělník The Sunday Times.

Brexit

Severní Irové už nechtějí brexit, ukazuje průzkum

Svět

Londýn - Pokud by se nyní konalo referendum o odchodu Británie z Evropské unie, hlasovala by převážná většina obyvatel Severního Irska proti brexitu. Vyplývá to z nového průzkumu, o kterém dnes informoval list The Guardian. Zastánců rozvodu s EU ubylo oproti červnu 2016 o 13 procentních bodů. Severoirská otázka a režim na hranicích s Irskem je jednou z hlavních při jednání Londýna s Bruselem.

Irsko

Svět

Osud hranice mezi Irskem a Severním Irskem musí být podle EU stanoven do léta

Dundalk (Irsko) - Představitelé Evropské unie a Británie musejí v otázce hranice s Irskem pokročit ještě do červnového summitu lídrů EU. Právě ten totiž bude odrazovým můstkem k pokusu uzavřít finální dohodu o vystoupení Británie z EU v říjnu, řekl dnes hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. Na tiskové konferenci v irském Dundalku nedaleko hranice se Severním Irskem zároveň varoval před rizikem, že vyjednávání kýžený výsledek nepřinesou.

Brexit

Nová šéfka Sinn Féin varuje: Brexit ohrožuje mír v Severním Irsku

Svět

Londýn - Nová předsedkyně strany Sinn Féin se domnívá, že brexit ohrožuje mír v Severním Irsku. Jedním z hlavních sporných témat v jednáních o odchodu Británie z EU, který by měl nastat 29. března příštího roku, je podoba hranice mezi Irskou republikou, která zůstane členem EU, a Severním Irskem, které spolu se zbytkem Spojeného království unii opustí.

Brexit

Brexit se zasekl. Rozhovor Mayové s šéfkou DUP skončil fiaskem

Svět

Londýn - Brexit mimo jiné komplikuje spor o budoucí podobu severoirské hranice. Premiérka Theresa Mayová dnes o tomto problému telefonicky hovořila s předsedkyní severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje britskou menšinovou vládu.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy