Biden, který je hrdý na své irské kořeny, dnes na úvod jednání ujistil, že obě země jsou odhodlané ochránit takzvanou Velkopáteční dohodu, která v roce 1998 ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Trussová odvětila, že se "těší" na diskuzi o mírové dohodě a o tom "jak můžeme zajistit její dodržování v budoucnu".

Nedávno jmenovaná britská premiérka však ještě jako ministryně zahraničí předložila návrh zákona, který by změnil takzvaný protokol o Severním Irsku, který je jedním z pilířů brexitové dohody mezi Británií a EU. Upravuje mimo jiné celní kontroly zboží přepravovaného z britské pevniny do Severního Irska, což má umožnit, aby severoirská hranice s Irskou republikou zůstala otevřená.

Trussová navrhla jednostranně zrušit některé části této dohody s odůvodněním, že protokol pro britské podniky představuje příliš velkou zátěž.

Washington v reakci na návrh zákona uvedl, že podobné kroky by "neprospěly" obchodní dohodě mezi USA a Spojeným královstvím. Očekávalo se proto, že Biden vyzve Trussovou, aby od dohody jednostranně neodstupovala, ale pokračovala v jednáních s Bruselem.