Britský premiér Rishi Sunak dnes vyzval k obnově fungování severoirské vlády, uvedla stanice BBC. Ministerský předseda tak učinil v den, kdy uplyne 25 let od uzavření Velkopáteční dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku.
Činnost vlády v této části Spojeného království nyní svou neúčastí de facto blokuje hlavní unionistická strana, a to kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním v Severním Irsku.
"Jsme připraveni spolupracovat s našimi partnery v irské vládě a místními stranami, abychom zajistili, že instituce budou co nejdříve opět fungovat," řekl Sunak. "Je před námi práce," dodal s tím, že severoirští politici by měli "pokračovat ve správě věcí veřejných".
Severní Irsko je bez vlády od loňského února, kdy Demokratická unionistická strana (DUP) z vlády odešla kvůli nesouhlasu s pobrexitovými obchodními pravidly dohodnutými mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Další vyjednávání nakonec vyústila v novou dohodu, kterou zástupci Británie a Evropské komise uzavřeli letos koncem března. Má zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím, DUP ji však odmítla.
Když v roce 1921 vzniklo nezávislé Irsko, šest hrabství na severu ostrova zůstalo součástí Spojeného království, tedy ve svazku s Anglií, Walesem a Skotskem. To vedlo k názorovému rozdělení obyvatelstva Severního Irska na unionisty, kteří si přejí, aby Severní Irsko zůstalo součástí Spojeného království, a republikány, kteří chtějí, aby se stalo součástí Irské republiky.
Tři desítky let trvající sektářské násilí mezi probritskými protestanty a katolickými republikány, za které zaplatilo životem na 3500 lidí, ukončila až 10. dubna 1998 takzvaná Velkopáteční dohoda. Ta dala základ dodnes fungujícímu pojetí vlády v Severním Irsku a definovala mimo jiné systém vládnutí v této části ostrovního království, který je založen na společné vládě unionistů a republikánů.
Sunak dnes podle BBC také ocenil "odvahu, vytrvalost a politickou představivost" lídrů, kteří se na uzavření mírové dohody před 25 lety podíleli. Dohoda má podle něj "obrovskou podporu ze zahraničí". Důkazem toho je podle něj i nadcházející návštěva amerického prezidenta Joea Bidena v Severním Irsku. "Především však vychází z kompromisu v samotném Severním Irsku," zdůraznil Sunak.
Velkopáteční dohodu dnes ocenil také papež František, který při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vyjádřil naději, že tento "historický krok" budou strany dohody dál upevňovat "ve prospěch všem mužů a žen na Irském ostrově".
Na severoirskou policii vpředvečer Bidenovy návštěvy házeli zápalné lahve
Skupina maskovaných lidí dnes v severoirském městě Londonderry zaútočila na policisty. Incident se odehrál v průvodu, který protestoval proti Velkopáteční mírové dohodě z roku 1998, uvedla policie. Severní Irsko v úterý navštíví americký prezident Joe Biden.
"Naši strážníci se ve (čtvrti) Creggan stali terčem útoku, při kterém na jejich vozidlo házeli zápalné láhve a další předměty," uvedla policie v prohlášení. Nikdo podle ní nebyl zraněn, vyzvala ale ke klidu.
Agentura Reuters zaznamenala čtyři mladé lidí v Cregganu, čtvrti nakloněné republikánským separatistům, kteří házeli zápalné láhve na obrněné policejní vozidlo. To bylo částečně v plamenech.
Severní Irsko si dnes připomíná 25. výročí od podpisu Velkopáteční dohody, která z velké části ukončila tři desetiletí trvající konflikt mezi protestantskými unionisty a katolickými separatisty. Biden v úterý navštíví severoirský Belfast právě při příležitosti výročí podpisu dohody. Ze severoirské metropole zamíří do Irské republiky.
Témata: Rishi Sunak, Severní Irsko
Související
5. července 2024 13:45
5. července 2024 8:39
7. června 2024 12:34
23. dubna 2024 12:19
14. dubna 2024 17:40
6. února 2024 14:50