Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohoda Británie s EU o Severním Irsku je hotová, píší média

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie.

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která dnes Británii navštívila, začíná "nová kapitola" ve vztazích mezi Londýnem a sedmadvacítkou.

"Změny, kterých jsme dosáhli, přinesou obrovské zlepšení životů lidí v Severním Irsku," prohlásil Sunak na tiskové konferenci po jednání se šéfkou Evropské komise. Dodal, že dnešní dohoda zajišťuje bezproblémový obchod v rámci celé Británie, chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zabezpečuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska. Detaily dohody Sunak večer představil v Dolní sněmovně.

Von der Leyenová zmínila i dva konkrétní příklady, které považuje za "výmluvné". Dohoda například říká, že v Severním Irsku budou k dispozici stejné potraviny jako ve zbytku Spojeného království. Rovněž trvale umožní, aby byly léky v Severním Irsku dostupné ve stejnou chvíli jako v Británii.

Podle britského premiéra se podařilo dojednat tři věci. Zaprvé bude odstraněn "jakýkoli náznak hranice v Irském moři". Sunak slíbil plynulejší a méně byrokratický tok zboží mezi zbytkem Spojeného království a Severním Irskem. Zadruhé byla dohodnuta zvýšená dostupnost britských produktů v Severním Irsku, právě včetně léků, které zmínila i von der Leyenová. "Přelomová dohoda" podle šéfa britské vlády znamená, že léky schválené britským regulátorem budou dostupné i v Severním Irsku.

Zatřetí dohoda podle Sunaka zabezpečuje "suverenitu Severního Irska". Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, bude moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů týkajících se zboží v Severním Irsku. Šéfka Evropské komise zdůraznila, že je takzvaná Stormontská brzda (Stormont brake) "nouzovým mechanismem" a že i nadále bude mít poslední slovo v otázkách jednotného trhu Evropský soudní dvůr.

Jak poznamenala agentura Reuters, pro Sunaka je uzavření dohody velkým vítězstvím, nicméně neznamená to ukončení jeho potíží. Dohodu bude muset prosadit ve své vlastní Konzervativní straně a rovněž u jejích partnerů v Severním Irsku, což nebude podle britského tisku vůbec jednoduché. Jde zejména o to, zda bude dohoda dostatečná pro nejsilnější unionistickou stranu DUP, která je v procesu klíčovým hráčem.

Severní Irsko je jedinou částí Spojeného království, která sdílí hranici s členskou zemí EU, Irskem. Když Británie v roce 2020 Evropskou unii opustila, obě strany se dohodly, že ponechají irskou hranici bez celních a dalších kontrol, protože otevřená hranice je klíčovým pilířem severoirského mírového procesu.

Namísto toho se provádějí kontroly některého zboží, které vstupuje do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. To pobouřilo britské unionistické politiky v Belfastu, podle kterých obchodní hranice v Irském moři podkopává pozici Severního Irska v celém království.

Unionisté na protest v posledních měsících bojkotovali vznik regionální vlády. Vůdce strany Jeffrey Donaldson k nynější dohodě nejprve uvedl, že ji nehodnotí "ani pozitivně, ani negativně", ale že čeká, až se dozví její detaily. Následně dodal, že nyní studují veškeré právní dokumenty, které s dohodou souvisí. "V případě potřeby jsme připraveni jednat s vládou, aby nám poskytla další objasnění," informoval ve svém prohlášení Donaldson. Dodal, že bylo dosaženo "významného pokroku". Doplnil nicméně, že "nelze zastírat skutečnost, že v některých oblastech naší ekonomiky zůstávají v Severním Irsku v platnosti unijní předpisy."

Předsedkyně nejsilnější severoirské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová dnes dohodu uvítala. Její strana si rovněž nastuduje veškeré detaily, žádné výhrady ale zatím nevyjádřila a dohodu označila za "bod obratu". Unionisty pak vyzvala, aby ukončili bojkot Stormontu.

Dohodu dnes uvítal rovněž i irský ministr zahraničí Micheál Martin. "Slyšel jsem z první ruky, jaké jsou obavy unionistů, věřím, že v této dohodě najdou skutečné odpovědi na své skutečné obavy," uvedl bývalý irský premiér. "Je mi jasné, že někteří budou chtít čas na zvážení detailů dohody, ale vyzývám politické vůdce v Severním Irsku, aby jednali rychle a umožnili fungování institucí, které budou přímo reagovat na potřeby obyvatel Severního Irska," dodal.

Témata:  Velká Británie EU Severní Irsko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy