Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se Severním Irskem po brexitu? V EU bude i nebude, navrhují Britové

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Britský ministr pro brexit David Davis pracuje na plánu, podle nějž by po odchodu Británie z Evropské unie fungovalo Severní Irsko jak v režimu Británie i EU, a mohlo tak obchodovat s oběma. Davis dále navrhuje zavedení nárazníkové zóny na hranici Severního Irska a Irské republiky, čímž by odpadla potřeba hraničních kontrol. Informoval o tom britský list The Sun. Davisovy návrhy by mohly rozlítit severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Theresy Mayové, napsal dále The Sun.

Vedle toho, že by Severní Irsko fungovalo jak v režimu Británie, tak EU, Davis navrhuje vytvoření nárazníkové zóny o šířce 10 mil (zhruba 16 kilometrů), tedy vytvoření "zvláštní ekonomické zóny" určené pro místní obchodníky a chovatele skotu, kteří tvoří 90 procent těch, co hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou překračují.

Severní Irsko, které je stejně jako Anglie, Skotsko a Wales součástí Spojeného království, bude po brexitu jediným regionem, který bude mít přímou hranici s EU. Otázka režimu, jaký na ní bude panovat, je jedním z hlavních sporných bodů při jednání o odchodu Británie z EU.

Jedním z navrhovaných řešení problému je i to, aby Severní Irsko zůstalo v celní unii. To by ovšem vyvolalo nutnost zavedení vnitřních britských kontrol. Toto řešení odmítá především DUP.

Témata:  Brexit Severní Irsko EU

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí neřeklo poslední slovo. Na hory se o víkendu vrátí sníh

Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se na horách objeví sněžení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.