Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie se kvůli brexitu stává uzavřenější ekonomikou

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Británie se kvůli odchodu z Evropské unie stává uzavřenější ekonomikou, což bude mít škodlivé dlouhodobé dopady na produktivitu, ale i na mzdy. Průměrný britský zaměstnanec kvůli tomu do konce desetiletí zchudne o 470 liber (13.500 Kč) ročně. Vyplývá to ze studie institutu Resolution Foundation a docentky Londýnské ekonomické školy (LSE) Swati Dhingrové, která se v srpnu stane členkou měnového výboru britské centrální banky.

Výzkumníci ale poznamenali, že pandemie nemoci covid-19, která udeřila těsně po odchodu Británie z EU v lednu 2020, analýzu dopadu brexitu zkomplikovala. Nová pobrexitová obchodní pravidla, která vstoupila v platnost v lednu 2021, na rozdíl od původních očekávání mnoha analytiků nevedla k trvalému poklesu britského obchodu s EU ve srovnání se zbytkem světa.

"Místo toho měl brexit rozsáhlejší dopady tím, že snížil konkurenceschopnost a otevřenost obchodu Británie s širším okruhem zemí. To nakonec sníží produktivitu a také reálné mzdy zaměstnanců," řekla podle agentury Reuters ekonomika Resolution Foundation Sophie Haleová.

Británie se nepotýká s celními poplatky na vývoz zboží do EU, ale jsou zde větší regulační překážky. Čistý dopad těchto překážek sníží do roku 2030 produktivitu v celé ekonomice o 1,3 procenta ve srovnání s nezměněným obchodním vztahem. To se promítne do snížení roční reálné mzdy o 1,8 procenta. Tyto údaje však nezahrnují hodnocení vlivu změněných migračních pravidel, uvádí zpráva.

Dopad na některá odvětví bude mnohem větší. Malý, ale významný rybářský průmysl, jehož mnozí členové prosazovali brexit, se pravděpodobně zmenší o 30 procent kvůli potížím s vývozem čerstvých ryb zákazníkům v EU. Naproti tomu i když vysoce regulované profesionální služby, jako je finančnictví, pojišťovnictví a právo, budou obtížněji obsluhovat klienty v EU, jejich podíl na britské ekonomice pravděpodobně klesne pouze o 0,3 procentního bodu na 20,2 procenta.

Témata:  Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kotníkové boty vládnou jaru: Jaké modely jsou trendy?

Kotníkové boty vládnou jaru: Jaké modely jsou trendy?

Jarní měsíce se nesou v duchu sluníčka i nevyzpytatelného počasí. A od toho tu jsou vyšší boty, které zachovají ten správný tepelný komfort i v chladnějším počasí . Můžete si tak užívat slunné dny venku v pohodlí a bez omezení. Jarní trendy kotníkovým botám fandí, a tak můžete tvořit hravé i elegantní kombinace, které nezůstanou bez povšimnutí. A navíc to ocení i vaše kotníky!