reklama

Podle nedávného vyjádření mluvčího britského kabinetu ale tamní vláda bude i po oznámení o rezignaci premiéra Borise Johnsona pokračovat v prosazování jednostranných změn v severoirském protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU a který je předmětem sporu.

Koncem června dolní komora britského parlamentu v prvním čtení schválila návrh zákona, který protokol mění. Cílem je zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. Evropská unie změny odmítá a už zahájila právní kroky.

Cílem dohody podle Šefčoviče bylo zajistit co nejuspořádanější odchod Británie z EU. Po náročném diplomatickém procesu došly strany k řešení, které zabezpečí mír v Severním Irsku a Irsku a zároveň zabrání nutnosti vytvořit mezi nimi pevnou hranici, přinese stabilitu, právní jistotu i nové možnosti ekonomického rozvoje pro Severní Irsko, dodal.

"Věřím, že po tomhle procesu, který probíhá ve Velké Británii, se vrátíme zpět k racionální diskusi a budeme hledat flexibilní a konstruktivní řešení, jak respektovat mezinárodní právo, podepsané smlouvy včetně protokolu," řekl místopředseda komise. "Doufám, že otevřenost a konstruktivnost, kterou jsme projevovali z naší strany, bude ze strany britských partnerů opětovaná," dodal.

Zmíněný návrh zákona je podle Šefčoviče v rozporu s mezinárodním právem. Pokud by byl schválen v nynější podobě, bude podle místopředsedy komise EU muset prověřit veškeré možnosti, které jí poskytují právní dokumenty, uzavřené smlouvy a také instituty mezinárodního práva.

Apeloval ale na to, aby se při současných geopolitických výzvách v čele s ruskou invazí na Ukrajinu měly obě strany snahu dohodnout a konstruktivně spolupracovat. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) doplnil, že Rada pro obecné záležitosti je v dané věci nad očekávání jednotná a stojí zcela jednoznačně za Evropskou komisí.