Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič doufá, že se Evropská unie a Británie vrátí k rozumné diskusi v otázce protokolu o Severním Irsku. Vyzval k tomu na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze i kvůli aktuálním geopolitickým výzvám.
Podle nedávného vyjádření mluvčího britského kabinetu ale tamní vláda bude i po oznámení o rezignaci premiéra Borise Johnsona pokračovat v prosazování jednostranných změn v severoirském protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU a který je předmětem sporu.
Koncem června dolní komora britského parlamentu v prvním čtení schválila návrh zákona, který protokol mění. Cílem je zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. Evropská unie změny odmítá a už zahájila právní kroky.
Cílem dohody podle Šefčoviče bylo zajistit co nejuspořádanější odchod Británie z EU. Po náročném diplomatickém procesu došly strany k řešení, které zabezpečí mír v Severním Irsku a Irsku a zároveň zabrání nutnosti vytvořit mezi nimi pevnou hranici, přinese stabilitu, právní jistotu i nové možnosti ekonomického rozvoje pro Severní Irsko, dodal.
"Věřím, že po tomhle procesu, který probíhá ve Velké Británii, se vrátíme zpět k racionální diskusi a budeme hledat flexibilní a konstruktivní řešení, jak respektovat mezinárodní právo, podepsané smlouvy včetně protokolu," řekl místopředseda komise. "Doufám, že otevřenost a konstruktivnost, kterou jsme projevovali z naší strany, bude ze strany britských partnerů opětovaná," dodal.
Zmíněný návrh zákona je podle Šefčoviče v rozporu s mezinárodním právem. Pokud by byl schválen v nynější podobě, bude podle místopředsedy komise EU muset prověřit veškeré možnosti, které jí poskytují právní dokumenty, uzavřené smlouvy a také instituty mezinárodního práva.
Apeloval ale na to, aby se při současných geopolitických výzvách v čele s ruskou invazí na Ukrajinu měly obě strany snahu dohodnout a konstruktivně spolupracovat. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) doplnil, že Rada pro obecné záležitosti je v dané věci nad očekávání jednotná a stojí zcela jednoznačně za Evropskou komisí.
Témata: Evropská komise (EK), Brexit, EU
Související
21. srpna 2024 21:31
19. srpna 2024 20:30
25. července 2024 11:28
18. července 2024 15:20
7. února 2024 18:49