Londýn - Téma hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem je podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona využíváno k politickému tlaku na to, aby po brexitu zůstalo Spojené království s EU v celní unii. Prý jde o sabotování brexitu.
Otázka, jak splnit všechny vládní sliby - odejít z celní unie, neobnovit na severoirské hranici kontroly a neoddělit Severní Irsko od zbytku Spojeného království - je jednou z nejožehavějších v brexitových rozhovorech.
Evropská komise má dnes zveřejnit první návrh právního textu budoucí smlouvy mezi unií a Británií o jejím odchodu ze společenství. Unie nyní předpokládá, že pokud britská strana nenabídne jiné řešení, s nímž by šlo pracovat, zůstane prakticky Severní Irsko na rozdíl od zbytku Británie součástí unijního jednotného trhu i celní unie.
"Otázka severoirské hranice je poměrně hojně politicky využívána ke snahám ponechat Británii v celní unii a v podstatě i v jednotném trhu, takže bychom ve skutečnosti Evropskou unii nemohli opustit," řekl dnes Johnson v rozhovoru pro SkyNews. Podle něj existují i "jiná, velmi dobrá" řešení pro to, aby mezi Irskem a Severním Irskem nevznikla takzvaná tvrdá hranice.
Johnson uvedl, že tato řešení by mohla být podobná systému poplatků v centrálním Londýně, kde kamery při vjezdu do oblasti zaznamenávají poznávací značky aut. Součástí hraničních kontrol jsou nicméně i prohlídky vnitřků vozidel, poznamenala v této souvislosti agentura Bloomberg. Irský premiér Leo Varadkar dnes označil Johnsonovy poznámky za "matoucí".
Podle britské konzervativní vlády by země po brexitu v případě setrvání v celní unii nemohla vyjednat vlastní obchodní dohody s rychle rostoucími ekonomikami, jako je Čína nebo Indie.
Témata: Brexit, EU, Severní Irsko, Boris Johnson
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40