Asi hodinovou bohoslužbu kolem 16:00 SELČ zahájil connorský biskup George Davison. Po jejím skončení se Karel III. a králova choť setkali s lidmi shromážděnými v přilehlé ulici a na náměstí. Do Londýna se král vrátí dnes večer. Cesta do Severního Irska byla celkově jeho čtyřicátou, ale první v roli krále.

Karel III. a Camilla do Belfastu dnes přijeli z hradu Hillsborough, který je oficiální královskou rezidencí v Severním Irsku. I kvůli tomu se hrad stal místem, kde se lidé shromažďovali, aby se rozloučili se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Prostor před branami hradu byl dnes posetý stovkami řezaných květin, uvedla agentura Reuters.

Ačkoliv v Hillsborough se královskému páru dostalo vřelého přejetí, postoj obyvatel Severního Irska k monarchii je podle médií rozpolcený. Unionisté, kteří jsou z většiny protestanti, vnímají zemi jako součást britského království. Naproti tomu republikáni, z většiny římští katolíci, požadují sjednocení s Irskou republikou a tedy zrušení monarchie.

I čtvrt století po konci třicetiletého severoirského konfliktu a uzavření takzvané Velkopáteční dohody v roce 1998 jsou spory mezi oběma tábory patrné, uvádí agentura AP. Mnozí nicméně uznávají podíl Alžběty II. na uzavření míru. Během své návštěvy Severního Irska v roce 2012 si Alžběta potřásla rukou s Martinem McGuinnessem, bývalým velitelem Irské republikánské armády. Byl to akt, který by mnozí dříve považovali za nepředstavitelný, píše AP.

"Královna prokázala, jak mohou individuální projevy pozitivního vedení prolomit bariéry a pobídnout nás k usmíření," řekl dnes Alex Maskey, předseda Shromáždění Severního Irska a člen republikánské strany Sinn Féin, který Karlovi III. přečetl kondolence jménem parlamentu.

Karel III. v reakci řekl, že jeho matka "měla v Severním Irsku velké zalíbení". "S tímto zářným příkladem před sebou se zhostím svých povinností a budu usilovat o blahobyt všech obyvatel Severního Irska," řekl král.

V pátek 16. září čeká krále cesta do Walesu, kde se v Cardiffu také setká s politickými představiteli a zúčastní se bohoslužby.