Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský král Karel III. navštívil Severní Irsko, setkal se s místními politiky

Král Charles III.
Král Charles III.
Foto: Instagram The Royal Family

Britský král Karel III. dnes s manželkou Camillou navštívil severoirskou metropoli Belfast, kde se setkal se zástupci místních pěti politických stran, včetně republikánské Sinn Féin. Královský pár se poté spolu s britskou premiérkou Liz Trussovou zúčastnil bohoslužby za zemřelou Alžbětu II. v katedrále svaté Anny, píší britská média.

Asi hodinovou bohoslužbu kolem 16:00 SELČ zahájil connorský biskup George Davison. Po jejím skončení se Karel III. a králova choť setkali s lidmi shromážděnými v přilehlé ulici a na náměstí. Do Londýna se král vrátí dnes večer. Cesta do Severního Irska byla celkově jeho čtyřicátou, ale první v roli krále.

Karel III. a Camilla do Belfastu dnes přijeli z hradu Hillsborough, který je oficiální královskou rezidencí v Severním Irsku. I kvůli tomu se hrad stal místem, kde se lidé shromažďovali, aby se rozloučili se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Prostor před branami hradu byl dnes posetý stovkami řezaných květin, uvedla agentura Reuters.

Ačkoliv v Hillsborough se královskému páru dostalo vřelého přejetí, postoj obyvatel Severního Irska k monarchii je podle médií rozpolcený. Unionisté, kteří jsou z většiny protestanti, vnímají zemi jako součást britského království. Naproti tomu republikáni, z většiny římští katolíci, požadují sjednocení s Irskou republikou a tedy zrušení monarchie.

I čtvrt století po konci třicetiletého severoirského konfliktu a uzavření takzvané Velkopáteční dohody v roce 1998 jsou spory mezi oběma tábory patrné, uvádí agentura AP. Mnozí nicméně uznávají podíl Alžběty II. na uzavření míru. Během své návštěvy Severního Irska v roce 2012 si Alžběta potřásla rukou s Martinem McGuinnessem, bývalým velitelem Irské republikánské armády. Byl to akt, který by mnozí dříve považovali za nepředstavitelný, píše AP.

"Královna prokázala, jak mohou individuální projevy pozitivního vedení prolomit bariéry a pobídnout nás k usmíření," řekl dnes Alex Maskey, předseda Shromáždění Severního Irska a člen republikánské strany Sinn Féin, který Karlovi III. přečetl kondolence jménem parlamentu.

Karel III. v reakci řekl, že jeho matka "měla v Severním Irsku velké zalíbení". "S tímto zářným příkladem před sebou se zhostím svých povinností a budu usilovat o blahobyt všech obyvatel Severního Irska," řekl král.

V pátek 16. září čeká krále cesta do Walesu, kde se v Cardiffu také setká s politickými představiteli a zúčastní se bohoslužby.

Témata:  Král Charles III. Severní Irsko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.