Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký senát se dohodl na nových sankcích proti Rusku

Senát USA
Senát USA
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Američtí senátoři se dohodli na nových sankcí proti Rusku. Součástí zákona bude ustanovení, které zabrání Bílému domu zmírnit, odložit nebo zrušit sankce bez souhlasu Kongresu. Návrh podporují demokraté i republikáni a o jeho schválení není pochyb.

Zákon má potrestat Moskvu za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb USA, za násilný zábor Krymu a za podporu syrské vládě.

Zákon potvrdí sankce proti Moskvě, které byly v minulosti vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta. Zavede ale i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy.

Nařízení musí ještě potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump. Kdyby to neudělal, poslanci předpokládají kongresovou podporu dostatečnou k tomu, aby veto přehlasovali.

Zákon o sankcích rovněž zmocňuje úřady k "robustní pomoci" v boji proti šíření dezinformací v evropských zemích, které mohou být terčem "ruské agrese".

Témata:  protiruské sankce USA Rusko Senát USA

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.