Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rubio ujišťuje spojence v Evropě, že protiruské sankce dál platí. Ale jen zatím

Marco Rubio
Marco Rubio
Foto: U.S. Department of State

Spojené státy neplánují zrušit sankce proti Rusku dříve, než bude dosaženo mírové dohody o Ukrajině, ujistil americký ministr zahraničí Marco Rubio evropské spojence. S odvoláním na agenturu Bloomberg o tom informoval web Ukrajinská Pravda.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio během telefonátu s evropskými představiteli 18. února zdůraznil, že sankce proti Rusku zůstanou v platnosti minimálně do dosažení mírové dohody o Ukrajině. Navázal tak na jednání delegací USA a Ruska v Rijádu, kde zmínil nutnost kompromisů ze všech stran.

„Aby bylo možné ukončit jakýkoli konflikt, musí všechny strany učinit ústupky,“ uvedl před novináři v Saúdské Arábii.

Rubio zároveň naznačil, že dosažení dohody by mohlo přinést nové možnosti spolupráce. „Existují neuvěřitelné příležitosti k partnerství s Rusy, geopoliticky v otázkách společného zájmu a upřímně řečeno i ekonomicky,“ dodal.

Jeho slova naznačují, že USA jsou připraveny po mírové dohodě otevřít cestu k obnovení vztahů s Moskvou, pokud to bude v souladu s jejich strategickými zájmy.

Zatímco americký ministr zahraničí Marco Rubio v Rijádu naznačil možnost kompromisů v rámci mírové dohody, odborníci varují, že jakákoli změna v americké politice sankcí by mohla mít zásadní dopad na situaci v Evropě i na průběh války na Ukrajině.

„Mnoho sankcí bylo zavedeno ve spolupráci s evropskými spojenci. Rozhodnutí USA odstranit omezení brzy by zasadilo vážnou ránu evropské snaze odepřít Putinovi peníze, které potřebuje k financování své válečné mašinérie,“ upozorňují analytici.

Andrea Kendall-Taylor, bývalá vysoká zpravodajská důstojnice a expertka na transatlantickou bezpečnost, vyjádřila obavy z přístupu Donalda Trumpa, který podle ní může vést k destabilizaci situace.

„Pokud si Trump tak moc přeje, aby to skončilo – a zdá se, že hledá ekonomické příležitosti s Ruskem, může dojít k rychlému a hroznému konci konfliktu,“ poznamenala.

Spojenečtí představitelé byli sice povzbuzeni Trumpovým dřívějším postojem, kdy hrozil zpřísněním sankcí, aby donutil Putina k jednání, avšak po nedávném telefonátu obou lídrů, prvním od invaze, tato rétorika utichla. „Ceny ruských aktiv po zprávách o konverzaci vyskočily,“ poukázali analytici na okamžitý tržní dopad.

Rubio v Rijádu zdůraznil, že „vyřešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou by vyžadovalo kompromisy ze všech stran“ a naznačil, že i Evropská unie by se do jednání mohla časem zapojit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však jednoznačně odmítl jakékoli dohody o Ukrajině bez účasti oficiální kyjevské vlády. Americká a ruská delegace se shodly na pokračování rozhovorů, nicméně postoj Washingtonu k sankcím zůstává klíčovým faktorem pro budoucí vývoj.

Témata:  válka na Ukrajině USA Marco Rubio Rusko EU Ukrajina protiruské sankce

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.