Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obézních lidí stále přibývá. Nadváhou už trpí desetina světové populace

obezita
obezita
Foto: Pixabay

New York - Mezi roky 1980 a 2015 se v 73 státech světa počet otylých více než zdvojnásobil a rostl i v dalších zemích. Uvádí to nová studie v odborném časopise New England Journal of Medicine. V Česku trpí obezitou kolem 20 procent žen i mužů, vyplývá z únorových údajů Českého statistického úřadu.

V bohatých i chudých státech přibývá otylých lidí, a to zejména mezi mladšími ročníky. Nadváhou už trpí přibližně desetina světové populace.

Podle vědců šlo před dvěma lety mezi obézní zařadit přes 107 miliónů dětí a 603 miliónů dospělých. Ve skupině mladistvých a mladých dospělých se výskyt nadváhy ztrojnásobil v Číně, Brazílii a Indonésii.

V roce 2015 souviselo s otylostí celosvětově kolem čtyř miliónů úmrtí. Obezita zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob, nemocí ledvin i rakoviny. Šířící se nadváha proto podle autorů studie představuje globální zdravotní problém.

Šíření obezity způsobují hlavně nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Nadváha také podle WHO postihuje častěji děti z chudších rodin. U otylých dětí je vysoká pravděpodobnost, že takovými zůstanou i v dospělosti.

Témata:  zdraví obezita děti

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.