Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před ruským parlamentem se demonstrovalo kvůli bourání "chruščovek"

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Ruská policie dnes zadržela několik demonstrantů u budovy parlamentu v Moskvě, kde protestovali proti plánu strhnout obytné domy z éry sovětského vůdce Nikity Chruščova.

"Hanba!" skandoval hlouček demonstrantů, zatímco policisté odváděli jednotlivé aktivisty do vozidel pro zadržené. Mezi zatčenými je předák moskevské organizace neparlamentní opoziční strany Jabloko Sergej Mitrochin. "Zadrželi mě a spolu se mnou ještě dalších deset lidí," řekl agentuře Interfax.

Úřady hovoří o renovaci bytového fondu, kritici ale mají podezření, že hlavní je zájem developerů. V chruščovkách v Moskvě bydlí asi 1,6 milionu lidí, kteří by se museli přestěhovat ze čtvrtí se vzrostlou zelení na nevábnou periferii.

Kvůli záměru strhnout bytové domy v posledních týdnech protestovaly tisíce lidí. V polovině května dokonce proti zboření "chruščovek" protestovalo najednou přes 10.000 Moskvanů. Kolem projektu, který prosazuje moskevský starosta Sergej Sobjanin, je řada nevyjasněných právních a finančních otázek. Radnice trvá na tom, že budovy jsou příliš zchátralé a zastaralé, zatímco mnoho obyvatel a aktivistů považuje plán za lest, která má uvolnit lukrativní parcely.

Ruský prezident Vladimir Putin sice s plány souhlasí, ale sociální neklid v Moskvě mu příjemný není. V příštím roce se uskuteční jak volby moskevského starosty, tak ruského prezidenta.

Témata:  Rusko demonstrace v Rusku Moskva

Související

Aktuálně se děje

16. července 2026 16:09

Příčina smrti Sama Neilla odhalena. Herec podlehl poměrně běžnému onemocnění

Manažer zesnulého novozélandského herce Sama Neilla, jehož asi nejvíce proslavila role v kultovním filmu Jurský park, odhalil příčinu smrti klienta. Neill podlehl poměrně běžné nemoci. Bylo mu 78 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy