Dvoumilionový Mosul je druhým největším městem v Iráku a leží asi 400 kilometrů severně od Bagdádu. Do popředí se v posledních letech dostal zejména díky obsazení radikálním hnutím Islámský stát, pro oblast Blízkého východu ale hraje nezastupitelnou roli po celá staletí. A nadvláda nad městem má zejména z ekonomického hlediska obrovské výhody i dnes.
Mosul leží z největší části na pravém břehu Tigridu v nadmořské výšce 2200 metrů. Město ležící nedaleko hradeb antického města Ninive má strategický význam: kromě nalezišť ropy právě přes Mosul probíhala veškerá doprava do Turecka, ale také část obchodu do Sýrie.
Město bylo v osmém a sedmém století před Kristem centrem obrovské asyrské říše s městy Ninive, Nimrud a Chorsábád. Poté nastal úpadek. Jeho rozkvět začal až po dobytí města Araby v roce 614 našeho letopočtu. Koncem 11. století se Mosul stal metropolí seldžucké říše, v roce 1262 jej ale vyplenili Mongolové a město se pak stalo součástí perské a posléze osmanské říše.
V listopadu 1918 se Mosulu zmocnili Britové, kteří si tím zajistili vládu nad celým Irákem. V roce 1925 bylo definitivně připojeno k Iráku. Město je pro Iráčany zejména významným zemědělským střediskem s textilním průmyslem. Podle názvu města se ostatně jmenuje jemná bavlněná tkanina mušelín.
Ve městě byla také řada starobylých památek, například mešit či četných mauzoleí. Pro Mosul je nejcharakterističtější nakloněný minaret (úhel naklonění je větší než u známé šikmé věže v italské Pise), který je 50 metrů vysoký a starý přes 900 let. Přesto bylo město v minulosti několikrát vážně poškozeno, nejvíce během irácko-íránské války (1980-1988), především za tzv. války měst v polovině 80. let.
Dnes je Mosul, který leží asi 400 kilometrů severně od Bagdádu, s více než dvěma miliony obyvatel druhým největším iráckým městem po Bagdádu a v jeho okolí jsou bohatá ropná naleziště. V tomto správním středisku provincie Ninive žijí převážně sunnité, region je ale tradičně kurdský, ve městě ale tradičně žily i menšiny Turkmenů, šíitů či křesťanů.
Někdejší bašta bývalé vládní strany Baas exprezidenta Saddáma Husajna se stala centrem násilností po americké invazi v roce 2003. V dubnu toho roku město dobyly kurdské jednotky s pomocí amerických sil, později se zde usídlila teroristická síť Al-Káida.
Následně město obsadili bez boje 10. června 2014 radikálové z hnutí Islámský stát. Právě zde pak 29. června 2014 vyhlásili chalífát (vládu hlavy muslimské obce) pod názvem Islámský stát (IS). Za více než dva roky vlády IS ve městě byla ale řada významných památek zničena.
Islamisté například vyhodili do vzduchu slavnou mešitu proroka Jonáše, svatyni Šét, což je v Bibli třetí syn Adama a Evy, či mešitu proroka Jiřího. V únoru 2015 také džihádisté zničili (a natočili to na video) slavné mosulské muzeum, kde byly památky z asyrské a helénského období, ale také třeba mosulskou knihovnu. Zničili i nejstarší křesťanský klášter v Iráku, klášter svatého Eliáše ze 6. století.
Související
23. června 2025 22:02
15. března 2025 10:36
9. září 2024 11:16
31. července 2024 13:32
30. srpna 2022 11:44