Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IS tvrdí, že ovládl jeskynní úkryt Usámy bin Ládina. Taliban to odmítá

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Kábul - Islámský stát (IS) tvrdí, že se jeho bojovníci zmocnili afghánského jeskynního komplexu Tora Bora, který v minulosti využíval jako úkryt šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin. Mluvčí konkurenčního Talibanu Zabiulláh Mudžáhid ale tvrzení IS odmítl.

Afghánští představitelé již dříve uvedli, že v úterý začal boj mezi Islámským státem a Talibanem o vládu nad komplexem Tora Bora, převzetí komplexu Islámským státem ale nemohli potvrdit.

Islámský stát zveřejnil zvukovou nahrávku, v níž oznamuje, že černá vlajka IS zavlála nad komplexem Tora Bora. Vzkaz Islámského státu byl zveřejněn ve středu večer v paštštině rozhlasovou stanicí radikálů Hlas chalífátu.

Mluvčí Talibanu naopak prohlásil, že Taliban vytlačil Islámský stát z některých oblastí, které bojovníci IS předtím zabrali. Mudžáhid prohlásil, že v bitvě padlo více než 30 bojovníků IS: Dodal také, že středeční americký nálet na pozice Talibanu si vyžádal 11 obětí a pomohl Islámskému státu.

Jeskynní komplex Tora Bora se nachází v provincii Nangarhár ve východním Afghánistánu, nedaleko hranic s Pákistánem. Po svržení Talibanu v roce 2001 byly jeskyně využívány sítí Al-Káida, jejíž členové bojovali proti afghánské armádě a koaličním zahraničním vojákům, a jistou dobu se zde skrýval také Usáma bin Ládin. Toho pak v roce 2011 zabilo v jeho novém úkrytu v Pákistánu americké komando.

Tora Bora byla v době pronásledování bin Ládina v západních médiích popisována jako jeskynní pevnost, která pojme 2000 mužů, s nemocnicí, hydroelektrárnou, kancelářemi, hotelem, silnicemi dostatečně širokými pro tank, sofistikovaným tunelem a ventilačními systémy.

List The New York Times tenkrát napsal, že výstavbu financovala CIA, aby v 80. letech mudžáhidům poskytla podporu v boji proti Sovětům.

Témata:  Islámský stát Tálibán Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.