Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americkému studentovi z KLDR chybí část mozkové hmoty

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Ženeva/Pchjongjang/Washington - Stav amerického studenta, který se po více než ročním věznění v KLDR vrátil domů v kómatu, znepokojil OSN. Vyšetřovatel pro lidská práva Tomas Ojea Quintana dnes vyzval Severní Koreu, aby záležitost podrobně vysvětlila.

Severokorejští představitelé americkým diplomatům podle listu The Washington Post řekli, že Otto Warmbier (22) onemocněl ve vězení botulismem. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Lékaři z nemocnice v Ohiu, kde Warmbier nyní leží, ale uvedli, že pacient má těžce poškozený mozek a nejeví příznaky onemocnění botulismem. Warmbier utrpěl "značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku", prohlásil lékař Daniel Kanter. Podle lékařů je Warmbier v bdělém stavu, ale nereaguje na okolí. Nemluví a "zdá se, že ani nerozumí jazyku", dodal Kanter.

Lékaři, kteří Warmbiera vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, nenašli u pacienta žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. "Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce," řekl Kanter. Podle amerických lékařů je Warmbierův stav důsledkem respirační zástavy.

"Vítám zprávu o Warmbierově propuštění, zároveň jsem ale velmi znepokojen jeho zdravotním stavem. Úřady (KLDR) musejí podat jasné vysvětlení, jakým způsobem (Američan) upadl do kómatu," napsal ve svém dnešním prohlášení vyšetřovatel OSN Quintana.

Témata:  Severní Korea OSN (Organizace spojených národů) USA lékaři

Související

Aktuálně se děje

4. listopadu 2025 14:17

4. listopadu 2025 9:03

Statečný, odvážný, morální. Režisér Strach vzpomíná na kardinála Duku (†82)

Česko v úterý zasáhla smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel kardinál a někdejší arcibiskup pražský Dominik Duka, který se v závěru života potýkal s vážnými zdravotními potížemi. Na jeho úmrtí už přicházejí první reakce. Ozval se například filmový režisér Jiří Strach. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy