Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu řádili žháři: Zaútočili na železniční zařízení po celé zemi

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Neznámí žháři, patrně z řad levicové extremistické scény, v noci na dnešek zaútočili na zařízení na železnici po celém Německu. Vlaky nabíraly zpoždění, některé spoje byly zcela zrušeny. Policisté hovoří o politicky motivovaných trestných činech.

Podle berlínského policejního mluvčího ke žhářským útokům došlo na nejméně 13 místech. Postižena jsou především velká města, například Berlín, Hamburk, Kolín nad Rýnem, Dortmund, Lipsko a Brémy, ale i menší obec Bad Bevensen v Dolním Sasku.

Cílem útoků se stávaly nejčastěji kabelovody a elektricky ovládané výhybky. "V některých případech se podařilo oheň uhasit, než došlo ke škodám," uvedl mluvčí policie spolkové země Sasko. Kvůli žhářským útokům tady vzlétlo několik vrtulníků, aby pátrali po případných dalších požárech na železnici.

Operativní obranné středisko (OAZ) saské policie se už zabývá možnou souvislostí útoků s nadcházejícím summitem G20 v Hamburku. Levicoví extremisté dříve varovali, že kvůli vrcholné schůzce plánují v Německu několik "akcí".

Německé úřady předpokládají, že kromě několika tisíc demonstrantů, kteří chtějí proti akci protestovat pokojně, přiláká summit také asi 8000 odpůrců G20 ochotných sáhnout k násilí. Před týdnem kvůli tomu Německo zahájilo nárazové hraniční kontroly, které se dotknou i Česka.

Témata:  Německo železnice extremismus

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 10:50

I dítě by nakreslilo lepší? Nový portrét vévodkyně Kate je hitem internetu, posměch střídá zhnusení

Nový portrét Kate, princezny z Walesu, který se objevil na obálce červnového čísla britského magazínu Tatler, vyvolal mezi veřejností silné emoce. Obraz nigerijsko-britské umělkyně Hannah Uzor měl být poctou současné princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho však čelí ostré kritice – a zároveň i vlně podpory – zejména na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.