Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kongu za rok zemřelo při bojích více než 3300 lidí

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Kinshasa - V centrálním Kongu propuklo násilí poté, co byl při operaci konžské armády loni v srpnu zabit šéf protivládní milice Kamwina Nsapu. Od té doby podle dnes zveřejněných údajů zemřely více než tři tisícovky li

Více než 3300 lidí přišlo od loňského srpna o život v konžských provinciích Kasai. V dnes zveřejněné zprávě to uvedla katolická církev. Násilí je výsledkem střetu mezi konžskou armádou a protivládní milicí. Původně se přitom podle agentury AP počet obětí odhadoval na 400.

Konžská vláda v brzké době zveřejní zprávu ze svého vyšetřování, sdělil agentuře AP vládní mluvčí Lambert Mende. Násilnosti podle něj úřady berou vážně.

Informace o počtu obětí přichází ve chvíli, kdy OSN vyslovila přání, aby bylo v Kongu kvůli násilí zahájeno nezávislé vyšetřování. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn uvedl, že pracovníci OSN, kteří byli do regionu vysláni, aby hovořili s uprchlíky, mluvili o hrůzném masakru civilistů.

„Můj tým viděl dvouleté děti, kterým byly uříznuty končetiny, a také mnoho mimin s jizvami od mačety a s popáleninami," uvedl Husajn ve zprávě Radě OSN pro lidská práva. „Jedno dvouměsíční dítě, které viděl tým expertů, zasáhly čtyři hodiny po narození dva náboje. Zraněna byla i matka dítěte. Nejméně dvěma těhotným ženám bylo rozříznuto břicho a jejich plod zohaven," pokračovala zpráva.

Témata:  Kongo OSN (Organizace spojených národů) násilí

Související

Aktuálně se děje

10:21

Tajemství posledního rozhovoru. Eva Burešová prozradila, co si řekly se Slováčkovou

Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy