Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu jsou tajné věznice a lidé jsou tam mučeni. Na výsleších se údajně podílí i Američané

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Podobně jako například v Sýrii existují tajné věznice také v Jemenu. Prý je řídí Spojené arabské emiráty, které jsou součástí arabské koalice zapojené do jemenských bojů proti šíitům. Uvedla to agentury AP s odvoláním na výpovědi bývalých vězňů, jemenských představitelů a právníků.

Agentura AP má informace, že v jižním Jemenu je nejméně 18 tajných zařízení spravovaných buď SAE, nebo jemenskými vojáky, kteří prošli výcvikem v SAE.

Věznice jsou uvnitř vojenských základen, v přístavech, na letištích, v soukromých domech i v jednom nočním klubu.

Lidé se do věznic dostali při honbě na členy Al-Káidy. Výslechy některých zatčených údajně provádějí Američané. Pentagon popřel, že se američtí vojáci podílejí v Jemenu na týrání ve věznicích.

Právníci, nimiž hovořila AP, ale soudí, že Američané mohou porušovat mezinárodní dohodu zakazující mučení. Za spoluúčast se považuje i získání tajných informací z výslechů, při nichž se mučení dopustil někdo jiný.

Témata:  Jemen věznice mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.