Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna politických vztahů ve světě? Německo se obrací k Rusku, má to ale háček

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelové se po letech trvající nevraživosti mezi západním světem a Ruskou federací rozhodla k nečekanému kroku. Chce obnovit narušené vztahy s velmocí Vladimira Putina, avšak za určitých podmínek.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové chce normalizovat vztahy s Ruskem. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu TASS koordinátor německé vlády pro transatlantickou spolupráci a člen parlamentní frakce CDU/CSU Jürgen Hardt.

Podle něj jde o jeden z cílů programu, který strana chystá na parlamentní volby. "Předvolební program se právě připravuje. A CDU i CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) si kladou za cíl zlepšit politické, ekonomické a veřejné vztahy s Ruskem. Vyzýváme proto k partnerství s Ruskem," konstatoval Hardt.

Podle něj ale netouží Německo po partnerství za každou cenu. Vůli ke zlepšení vztahů bude totiž muset projevit i Rusko samo. "Spolupráce by mohla být možná za předpokladu, že Rusko ukáže připravenost a ochotu aktivně obnovit ztrátu důvěry," vysvětlil.

To by prakticky znamenalo, že se země přestane vměšovat do záležitostí Ukrajiny a po třech letech ukončí své angažmá v krizi na východě země. "Znamená to závazek k nadřazenosti mezinárodního práva a nedotknutelnosti hranic suverénních států," uvedl konkrétně.

Pokud by k tomu Rusko přistoupilo, podle něj by poté netrvalo dlouho dosáhnout takové úrovně vzájemných vztahů, jaká panovala ještě před zmíněnou ukrajinskou krizí.

"Pokud se Rusko vrátí k Pařížské chartě, vztahy budou brzy normální a intenzivnější, protože oblasti jako hospodářství, kultura a mezinárodní spolupráce představují obrovské příležitosti, které by s radostí využíval ruský i německý lid," doplnil v naději Hardt.

Témata:  Německo Rusko Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 10:50

I dítě by nakreslilo lepší? Nový portrét vévodkyně Kate je hitem internetu, posměch střídá zhnusení

Nový portrét Kate, princezny z Walesu, který se objevil na obálce červnového čísla britského magazínu Tatler, vyvolal mezi veřejností silné emoce. Obraz nigerijsko-britské umělkyně Hannah Uzor měl být poctou současné princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho však čelí ostré kritice – a zároveň i vlně podpory – zejména na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.