Moskva/Washington – Oblast Středního východu patří k jedné s nejvýznamnějších oblastí, kde se střetávají sféry vlivu Spojených států amerických a Ruska. Americký velvyslanec Dennir Ross, který se situací na Středním východě dlouhodobě zabývá, upozorňuje, že zde dominantní postavení drží Rusko.
Ross uvádí, že USA mají na Střením východě mnohem více jednotek a vojenského vybavení než Rusko – „35 tisíc jednotek a stovky letounů, zatímco Rusko asi jen 2 tisíce vojáků a možná 50 letounů".
I přesto se ale, jak Ross podotýká, lídři Středního východu obrací spíš na Rusko. „Před dvěma týdny se izraelský premiér Benjamin Netanjahu vydal navštívit ruského prezidenta Putina během jeho druhé cesty do Ruska od loňského podzimu. Král Saúdské Arábie Salman plánuje tuto cestu brzy podniknout. Putina navštívil i prezidenta Egypta a další středovýchodní lídři."
Podle Rosse je výhodou Ruska jeho méně dominantní armáda a mnohem větší ochota jednat. To podle něj Rusko prokázalo například zásahem v Sýrii a obsazením Krymu. Vojenská intervence v Sýrii podle Rosse Putina postavila do velmi výhodné pozice bez žádného postihu.
Ross dále tvrdí, že ruská politika zastrašování a používání síly se shoduje s politikou mnohých hráčů v oblasti Středního východu včetně Saúdské Arábie a Íránu.
Na váhavé Spojené státy je zde podle Rosse naopak nahlíženo jako na slabé a neschopné jednat a ovlivnit rovnováhu sil v regionu. Nesouhlasí ani s umírněnou politikou Washingtonu vůči Íránu, kterého se státy Perského zálivu „bojí víc než Islámského státu".
Mnozí středovýchodní lídři pak podle něj doufají, že se tato situace změní s novým prezidentem nebo prezidentkou Spojených států.
Témata: USA, Rusko, Střední Východ, Írán
Související
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
22. listopadu 2024 16:03
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25