Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea dnes otestovala balistickou střelu

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jižní Korea dnes provedla zkoušku nové balistické střely středního doletu, kterou země vyvíjí v reakci na rostoucí hrozby ze strany Severní Koreje. Zkoušce přihlížel i nový jihokorejský prezident Mun Če-in, napsala agentura AP.

Prezidentův mluvčího po testu uvedl, že Jižní Korea si musí udržovat vojenský potenciál, který by zajišťoval její převahu nad severním sousedem, aby se tak na Korejském poloostrově udržel mír a aby budoucí politiky vůči KLDR byly účinné. Mluvčí nesdělil, jak daleko a kam balistická střela Hjonmu-2 doletěla, ale řekl, že přesně zasáhla plánovaný cíl.

Severní Korea tento rok testovala několik nových raketových systémů, podle odborníků i výkonnou balistickou střelu středního doletu, jež by v budoucnu mohla dosáhnout i takových cílů, jako je americká Havaj či Aljaška. V minulém roce provedla KLDR dva jaderné testy - neskrývaně vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu s jadernou hlavicí, jež by dosáhla americké pevniny, napsala agentura AP.

Třebaže Mun již během prezidentské kampaně vyzýval k dialogu, ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že pokud KLDR přikročí k testu mezikontinentální balistické rakety (ICBM), anebo provede šestý jaderný test, měly by na ni být uvaleny "tvrdé" sankce. Vyzval při té příležitosti také Čínu, aby vůči KLDR postupovala ostřeji.

Jižní Korea chce balistickou střelu Hjonmu-2, jež by měla zasáhnout cíle vzdálené až 800 kilometrů, nasadit po dalších dvou kolech testů.

Témata:  Jižní Korea raketa

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.