Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolumbijští povstalci propustili nizozemské novináře

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá/Haag - Kolumbijská levicová povstalecká skupina Vojsko národního osvobození (ELN) propustila dva nizozemské novináře, které unesla začátkem tohoto týdne.

Informaci o jejich propuštění potvrdila kancelář kolumbijského ombudsmana i nizozemské ministerstvo zahraničí, informovala dnes agentura AFP. Oba jsou v dobrém zdravotním stavu.

"ELN dva nizozemské novináře předala delegaci ombudsmana ... v departamentu Norte de Santander," uvedla kancelář ombudsmana na svém twitterovém účtu. Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders uvítal "dobrou zprávu" o propuštění žurnalistů.

"Bylo to těžké, ale naši únosci byli velmi milí, chovali se s respektem," řekl podle agentury DPA 62letý novinář Derk Johannes Bolt. Televize KRO-NCRV pro niž žurnalisté pracují, uvedla, že za jejich propuštění nebylo zaplaceno žádné výkupné.

ELN od letoška jedná s vládou o míru. Tyto rozhovory ale zatím nepokročily mimo jiné právě proto, že některé jednotky povstalců pokračují v únosech, prostřednictvím kterých pak financují svoji činnost.

Témata:  Kolumbie novináři únos / rukojmí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.