Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ultimátum pro Katar dnes vyprší. Bylo vytvořeno tak, aby bylo odmítnuto, zní z Dauhá

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá - Dnes končí lhůta pro splnění 13 požadavků, které Kataru předložily čtyři země v čele se Saúdskou Arábií. Katar ultimátum odmítá. Není jasné, co bude následovat. Spekuluje se i o možnosti vojenskéh zásahu.

Rijád a jeho spojenci chtějí, aby Katar uzavřel televizi Al-Džazíra, přerušil kontakty s Íránem a ukončil podporu teroristických skupin. Katar nařčení z podpory terorismu odmítá.

"Seznam požadavků byl udělán tak, aby byl odmítnut. Není zamýšlen tak, aby byl přijat, nebo aby se o něm jednalo," řekl sobotu katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.

Šajch dále prohlásil, že i přes postoj Saúdské Arábie a její koalice je Katar stále ochoten pokračovat ve vzájemných rozhovorech o řešení krize. Skupina států kolem Rijádu nicméně trvá na tom, že o stanovených podmínkách nehodlá diskutovat a že pokud se Dauhá nepodvolí, podnikne další blíže neupřesněné kroky.

"Pokud jde o požadavky, od začátku jsme hovořili velmi jasně. Nepřijmeme nic, co by narušilo naši suverenitu," prohlásil šajch Muhammad. Na dotaz, zda se neobává vojenské odpovědi ze strany Rijádu, odpověděl, že jeho země strach nemá.

Témata:  Katar Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.