Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karety u tureckých břehů útočí na plavce, považují za medúzy

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Na plavce, kteří se vydávají do moře u pobřeží turecké provincie Antalya, nečekaně útočí želvy karety. Pokousaly už deset lidí. Čím má dotyčný světlejší kůži, tím je ohroženější.

Karety se živí medúzami, ale také kraby, měkkýši nebo ostrorepy, což je živočich s trny.

Doktor Mehmet Gökoglu řekl, že krevety vlivem úhlu, v jakém dopadá do vody odpolední světlo, a také ztemněním vody rozčeřené větrem špatně vidí. Jedinou ochranou proti kousajícím karetám je podle něj vyhýbat se koupání v moři mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne, kdy je úhel dopadu světla pro zrak karet nejnevýhodnější.

S pokousáním od karet se muselo nechat v místních nemocnicích ošetřit deset lidí - místních i turistů. "Nikoho ty želvy nesnědly, ani jednomu neprokously kůži. Jakmile se pohnete, odplavou," řekl Gökoglu. Po kousnutí prý na kůži zůstává jenom malé znaménko nebo odřenina.

Karetám prý nastává doba rozmnožování, proto se drží v teplejší vodě u břehů. Gökoglu ujistil, že karety lidi nekoušou záměrně, ale omylem. Univerzitní profesor se nebojí, že karety začnou odrazovat turisty. "To, že tady v té vodě plavou s námi, je ten nejlepší důkaz toho, že je zde čisto a že se tady daří životu," dodal Gökoglu.

Témata:  Turecko želvy moře

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.