Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédská vicepremiérka rezignovala, jaký dopad to bude mít na vládu?

Stockholm
Stockholm
Foto: Pixabay

Stockholm - Švédská vláda premiéra Stefana Löfvena čelí krizi poté, co dnes vicepremiérka z koaliční strany Zelených Aasa Romsonová rezignovala.

Informovala o tom agentura Reuters s tím, že sociálnědemokratický premiér již ohlásil záměr do konce května svůj kabinet obměnit. Pokud se Zelení po sérii skandálů z vlády stáhnou, nejsou vyloučeny ani předčasné volby.

Romsonová odchod z vlády oznámila poté, co ji stranický výbor navrhl odvolat z předsednického křesla. Švédští Zelení mají kolektivní dvoučlenný předsednický orgán, spolu s Romsonovou funkci zastává ještě Gustav Fridolin. Ten ale podporu strany má. Výměnu vedení ekologická strana plánuje na třídenním sjezdu, který začne v pátek.

Löfven po rezignačním oznámení vicepremiérky řekl, že ve složení své vlády chystá změny a že nadále na ministerských postech počítá se Zelenými. Pokud ekologická strana další účast v kabinetu odmítne, může se Löfven pokusit vládnout sám do řádných voleb v roce 2018, vypsány ale mohou být i předčasné volby.

Témata:  Švédsko

Související

Aktuálně se děje

16. září 2025 10:27

Jiřina Bohdalová má jasno. Tohle po legendě zůstane

Jiřina Bohdalová je neúnavná a nezastavitelná i v 94 letech. Nedávno prozradila, že si přeje dožít se stovky. Proto naprosto dává smysl, že se připravuje na další filmové natáčení. Slavná herečka dokonce připustila, že by mohla namluvit další večerníček. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy