Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krávy jako hrozba pro naši planetu? Jejich plyny jsou plné nebezpečných látek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Emisní limity dnes máme na automobily, továrny, a řadu dalších věcí, které ohrožují naše ovzduší a ozonovou vrstvu. Nově by se ale mohly zavést i na domácí zvířata. Plyny, které vypouští, totiž nejsou o nic méně nebezpečné.

Se zajímavým problémem se potýkají vědci na celém světě – jak snížit u chovného skotu frekvenci říhání. Tento cíl se na první pohled může zdát absurdní, ale ve skutečnosti souvisí s metanem, skleníkovým plynem, který skot při říhání vylučuje do ovzduší.

Metan je přitom jedním z plynů, které výrazně ovlivňují životní prostředí. Podle informací serveru Science News by přežvýkavci mohli představovat jeden z největších zdrojů metanu souvisejícího s lidskou aktivitou.

Možností, jak u zvířat ovlivnit produkci metanu, je hned několik. Vědci například experimentují s krmivy a snaží se vytvořit syntetické látky, které by u skotu snížily produkci metanu a zároveň by nahradily jejich potravu.

Ve hře je také vytvoření vakcíny, která by ovlivnila mikroby v zažívacím traktu zvířat. Probíhají ale také pokusy o šlechtění zvířat, která by žila déle a produkovala méně plynu.

Podle serveru také není vyloučené, že by se na chov skotu v budoucnu mohly vztahovat emisní limity, jaké v současnosti platí například pro průmysl.

Témata:  zvířata ozonová díra

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 12:28

Přijď, nebo přiznej, že o mír nestojíš. Má Putin odvahu jednat jako muž?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj postavil Moskvu před nevyhnutelnou volbu. Buď zastavíte vraždění, nebo ponesete plnou odpovědnost za pokračující válku. Teď je všechno na ruském vůdci Vladimiru Putinovi. A jeho reakce ukáže, jestli je jen zbabělý diktátor, nebo jestli mu ještě zbyl alespoň nástin racionálního uvažování.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy