Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krávy jako hrozba pro naši planetu? Jejich plyny jsou plné nebezpečných látek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Emisní limity dnes máme na automobily, továrny, a řadu dalších věcí, které ohrožují naše ovzduší a ozonovou vrstvu. Nově by se ale mohly zavést i na domácí zvířata. Plyny, které vypouští, totiž nejsou o nic méně nebezpečné.

Se zajímavým problémem se potýkají vědci na celém světě – jak snížit u chovného skotu frekvenci říhání. Tento cíl se na první pohled může zdát absurdní, ale ve skutečnosti souvisí s metanem, skleníkovým plynem, který skot při říhání vylučuje do ovzduší.

Metan je přitom jedním z plynů, které výrazně ovlivňují životní prostředí. Podle informací serveru Science News by přežvýkavci mohli představovat jeden z největších zdrojů metanu souvisejícího s lidskou aktivitou.

Možností, jak u zvířat ovlivnit produkci metanu, je hned několik. Vědci například experimentují s krmivy a snaží se vytvořit syntetické látky, které by u skotu snížily produkci metanu a zároveň by nahradily jejich potravu.

Ve hře je také vytvoření vakcíny, která by ovlivnila mikroby v zažívacím traktu zvířat. Probíhají ale také pokusy o šlechtění zvířat, která by žila déle a produkovala méně plynu.

Podle serveru také není vyloučené, že by se na chov skotu v budoucnu mohly vztahovat emisní limity, jaké v současnosti platí například pro průmysl.

Témata:  zvířata ozonová díra

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy