reklama

Migranti mizí v Evropě takovou rychlostí, že Evropská komise chce vynaložit v přepočtu asi 820 milionů korun z kapes daňových poplatníků na technologii rozpoznávání obličeje, pomocí ní by měli být migranti lépe sledováni.

Jen německé úřady ztratily přehled o 130 tisících migrantech, což je asi 10 procent všech uprchlíků v zemi, Do databáze by měly být zahrnuty už děti od šesti let, hranice se tak zřejmě posune ze stávajících 14 let.

Podle návrhu by navíc měly být údaje shromažďovány namísto dosavadních 18 měsíců až 5 let. Úřady by si tak měly snáze udržet přehled o tom, kam se tito lidé stěhují a kde se pohybují.

Jednalo by se o rozšíření databáze Eurodac, která shromažďuje otisků prstů pro identifikaci žadatelů o azyl i těch, kteří hranici překročí nelegálně. Eurodac byl vytvořen podporu dublinského systému. Zatím však není známo, kdy bude technologie připravena k použití, podle listu to může být až v roce 2020.

Komise hlasitě kritizovala současná pravidla pro omezování shromažďování údajů žadatele o azyl. Členské státy EU nemohou podle listu kontrovat otisky prstů zadržených migrantů, kteří nemají žádný pobytový status a ještě nepodali žádost. Komise doufá, že nová technologie dostane celou migraci pod kontrolou.

reklama