Peking - Čína čelí stále většímu tlaku, aby umožnila politickému vězni Liou Siao-poovi opustit zemi a svěřit se do péče zahraničních lékařů. Komunistická vláda se brání svou obvyklou taktikou - přísě kontroluje informace.
Při vyhledávání Liouova jména na největším čínském internetovém vyhledávači Baidu se uživatelům od února neobjevují žádné výsledky. Stejně je tomu u hledání na sociální síti WeChat.
V čínsky psaných médiích také nejsou o případu téměř žádné zprávy. Úřady nicméně umožnily zveřejnění videozáznamu z nemocnice, který zachycuje dva zahraniční lékaře nad disidentovým lůžkem, jak ujišťují Liouovu manželku, že lékařský tým sestavený čínskou vládou dělá v péči o jejího muže "maximum".
Video mělo podle všeho ukázat, že Peking se snaží poskytnout pacientovi co nejlepší péči. Německá ambasáda ale tento krok kritizovala s tím, že videonahrávka porušuje lékařské tajemství a že péči o Liou Siao-poa ve skutečnosti řídí čínská bezpečnostní služba.
Podle agentury AP videonahrávka z nemocnice úmyslně publikovaná čínskými úřady připomíná dřívější video z června, kdy byla oznámena Liouova diagnóza. Liou je na ní ve věznici zachycen, jak hraje badminton s vězeňským dozorcem a povídá si při návštěvě se svou manželkou. Nahrávka měla očividně demonstrovat dobré podmínky v káznici, kde si Liou odpykával od roku 2009 jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci.
Čína má v Liouově případu těžké rozhodování
Pokud by disident odjel do zahraničí, mohl by v posledních dnech svého života vystoupit s kritikou Pekingu a být v centru pozornosti světových médií. Jestliže Lioua čínské úřady ponechají nadále pod přísnou kontrolou a on v této situace zemře, poškodí to obraz čínské komunistické strany a může to vyvolat nežádoucí srovnání s nacistickým Německem.
Liouovi stoupenci totiž připodobnili jeho případ k osudu aktivisty Carla von Ossietzkého, který dostal Nobelovu cenu za mír v roce 1935, když byl držen v německém vězeňském táboře, a nakonec podlehl tuberkulóze, pod dohledem tajné policie.
V anglických vydáních čínských novin se objevilo několik strohých zpráv o Liouovi, které většinou kritizovaly "politizování případu". "Lidé, kteří požadují léčbu Lioua v cizině, tak pravděpodobně činí z politických důvodů," napsal v úterý v úvodníku list Global Times. "Liouova rakovina nesmí být politizována," uvedl deník.
Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang v úterý k Liouově případu řekl, že Čína doufá, že ostatní země budou "respektovat její právní suverenitu a nebudou tohoto jednotlivého případu zneužívat k vměšování se do vnitřních záležitostí Číny".
Témata: Čína, internet, cenzura, Lio Siao-poe
Související
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58