Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poplach v německém vzdušném prostoru. K jihokorejskému letadlu startovaly dvě stíhačky

Luftwaffe, ilustrační fotografie
Luftwaffe, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Dvě německé stíhačky v sobotu přinutily jihokorejské dopravní letadlo přistát ve Stuttgartu, protože s ním dispečeři ztratili spojení. K podobnému incidentu došlo týž den také v Bavorsku.

Letoun společnosti Korean Air s 211 lidmi na palubě letěl ze Soulu do Curychu. Po přistání se ukázalo, že palubní rádio mělo poruchu.

V sobotu bavorští letoví kontroloři nenavázali spojení také s pilotem egyptského dopravního letadla. I v tomto případě musely vzlétnout dva stroje německé armády. Tentokrát byla příčinou chyba posádky, která zvolila špatnou frekvenci spojení.

Armádní letouny zasahují v případech, kdy má dopravní letadlo přeletět citlivá místa, například jaderné elektrárny nebo velká města.

V dobré paměti má německá letová služba incident z letošního března, kdy bylo varováno pět německých jaderných elektráren, protože se nepodařilo navázat kontakt s letounem mířícím do Londýna. "Mlčící" stroj tehdy převzaly německé armádní letouny od českých kolegů na hranicích s Českou republikou. Ukázalo se, že komunikační prostředky dopravního letadla přestaly fungovat už nad Maďarskem.

Témata:  letectví a letadla Německo Německá armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.