Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europol rozpràsil gang podvodů s koňským masem, 65 osob bylo zatčeno

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Madrid - Europol rozbil rozsáhlou obchodní síť s koňským masem. Do nelegální činnosti bylo dle vyšetřovatelů zapojeno osm zemí a 65 osob bylo zatčeno. Je mezi nimi i šéf gangu, který byl zadržen v Belgii.

Šetření bylo zahájeno loni ve Španělsku, kde začali mít podezření na podivné obchodování s koňským masem. Letos v dubnu byla zahájena rozsáhlá operace. Nakonec se souběžně pátralo také v Belgii, Francii, Portugalsku, Itálii, Rumunsku, Švýcarsku a Británii. Policisté zmrazili bankovní konta, zabavili nemovitosti a pět luxusních aut.

List El País napsal, že pátrání se zaměřilo zejména na nizozemského zprostředkovatele Jana Fasena, stíhaného ve Francii v rámci skandálu kolem lasagní s koninou, který zasáhl od roku 2013 několik evropských států.

Skupina 65 zatčených je stíhána za různé trestné činy, k nimiž patří špatné zacházení se zvířaty, výroba napodobenin, ohrožování veřejného zdraví, praní špinavých peněz a členství ve zločinecké organizaci.

Poprvé se na případy závadných potravinářských produktů přišlo v roce 2013 v Británii a zjistilo se, že existuje rozsáhlá a nepřehledná síť zásobovatelů a výrobců. Zasaženy byly i velké podniky a ukázalo se, že ve 13 zemích se prodalo až 750 tun masa ve 4,5 milionu připravených jídel. Levnější koňské maso se v nich používalo jako náhrada za maso dražší.

Témata:  kauza: Koňské maso EU Europol

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.