Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Turecku zatkli kvůli loňskému puči dalších 115 osob

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - V sobotu si první výročí zmařeného převratu v Turecku připomněly v ulicích tureckých měst desítky až stovky tisíc lidí. Oslavy skončily a pokračují čistky. Kvůli podezření z podílu na pokusu o puč zatkla turecká policie dalších 115 lidí.

Policie zatýkala v provincii Tekirdag, která leží v evropské části Turecka severozápadně od Istanbulu. Mezi zadrženými jsou podle listu Hürriyet mimo jiné podnikatelé, novináři a porodní asistentky. Celkem úřady vydaly zatykač na 127 lidí. Zadržet se jich policii podařilo 115, po zbylých osobách policie stále pátrá.

Podezřelí podle tureckých úřadů používali aplikaci ByLock, pomocí které údajně komunikují stoupeni Fethullaha Gülena. Ankara už několikrát vyzvala Washington, aby jí Gülena vydal.

Letos v dubnu se v Turecku konalo referendum, v němž zvítězili příznivci prezidenta Erdogana a zastánci změny parlamentního systému na prezidentský.

V sobotu si Turci připomněli první výročí zmařeného puče, při kterém bylo 250 lidí zabito a přes 2000 zraněno. Erdogan slíbil, že strůjcům puče "srazí hlavy". Zopakoval také, že obnoví trest smrti, pokud to parlament odhlasuje. To ale zavře Turecku dveře do EU.

Turecké úřady po 15. červenci 2016 zadržely už asi 50.000 lidí, vyšetřování jich ale čelilo více než 150.000. Zhruba 145.000 státních zaměstnanců přišlo o práci.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 9:06

Dominik Duka odsloužil mši za Kirka. Přišla kritika, kardinál reaguje

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.