Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svoboda slova zlomila radikálnímu muslimovi vaz, ve Štrasburku neuspěl

Soud pro lidská práva Štrasburk
Soud pro lidská práva Štrasburk
Foto: Reprofoto YouTube

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že se na nenávistná internetová videa vůdce belgické radikální islamistické organizace nevztahují ustanovení o svobodě slova.

Verdikt, kterým odmítl stížnost Fouada Belkacema, bývalého šéfa někdejší belgické salafistické skupiny Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii), je konečný.

Belkacem byl v letech 2012 a 2013 odsouzen mimo jiné k vězení a pokutě také na základě toho, že v několika případech vyzýval ve videích na YouTube k nenávisti vůči nemuslimům, k jejich diskriminaci a k útokům na ně. Organizace Sharia4Belgium byla v Belgii v roce 2012 úřady rozpuštěna.

Ve stížnosti k soudu ve Štrasburku Belkacem argumentoval, že nikdy neměl v úmyslu vyzývat jiné k násilí, ale že jen v souladu se svobodou slova a vyznání vyjadřoval své myšlenky a přesvědčení.

"Belkacem se pokusil příslušné ustanovení úmluvy o lidských právech využít v rozporu s jeho původním záměrem," konstatoval ale soud. Svého práva na svobodu projevu totiž podle soudu používal způsobem, který šel zcela zjevně proti duchu celé úmluvy o lidských právech.

Témata:  Evropský soud pro lidská práva Belgie muslimové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.