reklama

Podle zákona z roku 2017 má ministr spravedlnosti právo odvolat šéfy obecných soudů a jejich zástupce před uplynutím jejich funkčního období. Takto šéf resortu spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který stojí za změnami v polské justici z posledních let, bez udání důvodu vyhodil z postu místopředsedů soudu v Kielcích Mariusze Brodu a Alinu Bojarovou.

Důvody nevysvětlil, možnost se proti jeho rozhodnutí odvolat soudci také nedostali. Štrasburský tribunál, který je orgánem Rady Evropy, uvedl, že vyhazov Brody a Bojarové znamenal porušení jejich práva na přístup k soudu. Rozhodl, že Polsko má každému z nich vyplatit odškodnění ve výši 20.000 eur (přes 510.000 korun). Obě strany mají tři měsíce na odvolání.

Ministerstvo spravedlnosti ve Varšavě uvedlo, že rozsudek studuje a že se k němu brzy vyjádří.

"Rozsudek respektujeme, ale realizujeme náš program, včetně reformy, podle plánu," řekl premiér Mateusz Morawiecki.

Podle polského soudcovského sdružení Iustitia ministr spravedlnosti Ziobro během šesti měsíců v období 2017 až 2018 vyhodil více než 150 šéfů soudů a jejich zástupců.

Současná polská vláda kvůli svým reformám justice čelí domácí, evropské i mezinárodní kritice kvůli možnému ohrožení nezávislosti soudnictví.

reklama