Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská ústava je nově nadřazená mezinárodnímu právu, Putin podepsal kontroverzní dodatek 79

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin stvrdil svým podpisem balíček zákonů, které dávají ruské ústavě přednost před mezinárodním právem. Podle nových právních norem Rusko "nepřipouští pravidla mezinárodních dohod a jejich interpretace, která odporují ústavě Ruské federace", citovala znění jednoho z nových zákonů ruská služba Deutsche Welle. Přijaté změny by mohly ohrozit vymahatelnost rozhodnutí mezinárodních soudů, varují odborníci.

Právní normy podepsané v úterý se projeví změnami v pěti zákonících a více než stovce oborových zákonů. Přednost ruského základního zákona před mezinárodními dohodami odhlasovali Rusové společně s dalšími mnohými změnami v letošním referendu o úpravách ruské ústavy.

Mnozí odborníci dříve varovali, že přijetí dodatku číslo 79 k ruskému základnímu zákonu v rámci referenda omezí vymahatelnost rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Podle agentury Reuters se právě na tento soud každoročně obracejí stovky ruských občanů.

Portál Nastojaščeje vremja podotkl, že stejný problém nastává také u rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC). Zda bude rozhodnutí těchto dvou orgánů vykonáno, nyní bude záležet na ruském ústavním soudu.

Zákon o mezinárodních dohodách Ruské federace totiž stanovuje, že ruský ústavní soud má plnou moc prověřovat, zda budou vykonána rozhodnutí mezinárodních soudů a mezinárodních orgánů, "pokud (tato rozhodnutí) protiřečí základním principům veřejného právního řádu Ruské federace".

Témata:  Rusko Vladimír Putin Evropský soud pro lidská práva

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.