Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokrok ve válce v Jemenu, strany si vyměnily vězně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: army.mil

Saná - Zástupce jemenské vládní delegace uvedl, že se válčící strany během mírových jednání v Kuvajtu předběžně dohodli na vzájemném propuštění vězňů. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura AFP.

Jde o zatím nejdůležitější dohodu na jednáních, která začala v Kuvajtu 30. dubna. V Jemenu platí od poloviny dubna příměří, které je však stále porušováno.

Podle zástupců jemenské vládní delegace bylo rozhodnuto o osvobozené 50 procent vězňů během následujících 20 dnů. Ve středu by se měl dojednávat mechanismus výměny a přesné datum jejího zahájení.

Právě výměna vězňů je jedním z klíčových témat rozhovorů o ukončení násilností v Jemenu, které si tam vyžádaly již přes 6800 obětí. Na 2,8 milionu osob muselo kvůli bojům opustit domovy. Dalšími body jednání jsou mimo jiné stažení ozbrojených skupin či předání těžkých zbraní.

Témata:  Jemen

Související

Aktuálně se děje

21. prosince 2025 13:35

Přípravy na Vánoce finišují. Poslední adventní neděle je tady, co byste dnes měli udělat?

Dnešní den patří čtvrté adventní neděli, které se tradičně přezdívá zlatá. Je to poslední zastavení před samotným Štědrým dnem, který letos připadá na středu. Na adventních věncích se rozsvěcuje čtvrtá, andělská svíce, která je symbolem míru, pokoje a lásky. Pro mnohé rodiny je tento čas znamením, že období očekávání vrcholí a Vánoce jsou už skutečně na dosah ruky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy