Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladiny oceánů se zvyšují. Pohltily už pět známých ostrovů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Šalamounovy ostrovy - Vědci a ochránci přírody často hovoří o méně či více vzdálené budoucnosti a hrozbě zvyšující se hladiny oceánů. Pro Šalamounovy ostrovy je to však přítomnost.

V Tichém oceánu pět ze Šalamounových ostrovů za posledních sedm desetiletí zcela zmizelo pod vodou. Naposledy se tak stalo v roce 2011, informovali vědci ve studii zveřejněné v Dopisech přírodovědců. Dalších šest ostrovů ztratilo 20 % ze svého povrchu.

"Šalamounovy ostrovy nám přinášejí dobrý příklad toho, co můžeme na Zemi celkově očekávat. To, co zde vidíme, se stane normou," cituje autora výzkumu, Simona Alberta, CNN.

Jedná se o první vědecké potvrzení toho, co obyvatelé tvrdí již delší dobu. Australští vědci zkoumali fotografie a satelitní snímky 33 ostrovů v letech 1947-2014. Za důvod změn považují zvyšující se hladinu oceánů, kterou pohánějí mimo jiné klimatické změny. Nicméně podle deníku Guardian tyto klimatické změny nebyly předmětem studie.

Albert poukazuje na to, že v dané oblasti roste hladina moří ročně o 7 mm, což je dvojnásobek světového průměru - a důvodem jsou podle něj pasáty, větry, které jsou od devadesátých let v Tichomoří prý obzvlášť intenzivní.  "Jedná se o částečně přirozený cyklus, ale jejich zesílení také souvisí s oteplováním atmosféry," uvedl pro Guardian australský vědec.

Nicméně ať už je důvod jakýkoliv, přinášejí podle něj jasné varování proti tomu, co můžeme v budoucnosti očekávat.

Témata:  ochrana životního prostředí moře

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 17:23

Lucie Vondráčková u konce. Přichází zásadní změna

Lucie Vondráčková (44) se od minulého roku stala terčem kritiky na sociálních sítích kvůli své kontroverzní roli ve známém seriálu Ulice. Její postava Soni, jak upozornil web Aha!, která způsobuje problémy svému okolí, vzbudila mezi diváky velké emoce. Vztek se nyní začal obracet přímo proti herečce, ale zdá se, že tento negativní tlak nyní konečně opadl. Co se změnilo?

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Ilustrační foto

K Zemi míří asteroid o velikosti stadionu. Mine nás jen těsně

Asteroid 2006 WB má odhadovaný průměr kolem 100 metrů, což odpovídá velikosti menšího stadionu. Přiblíží se k Zemi na vzdálenost více než dvojnásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Přestože se jedná o relativně blízký průlet, experti, jako je Nick Moskovitz z Lowellovy observatoře, přiznávají, že o tomto asteroidu máme zatím jen málo informací. Je jedním z mnoha nových objektů, které se teprve začínají podrobně zkoumat.