Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rodina si myslela, že se jejich syn utopil. Červený kříž ho po roce vystopoval živého

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Foto: Amnesty International

Berlín – Hodně emotivní den prožila rodina z Afghánistánu, která se po roce opět shledala. Celý rok si přitom rodiče mysleli, že se jejich desetiletý syn Mahdi Rabani utopil při cestě z Turecka do Evropy.

Rodiče a sourozenci naposledy Mahdího viděli před rokem při cestě z Turecka na řecký ostrov Lesbos. Rodina čekala na palubě lodi, která mířila na Lesbos spolu s dalšími desítkami uprchlíků, když se Mahdi ztratil v davu. Otec s matkou viděli, jak se několik lodí potopilo, obávali se proto nejhoršího.

Vrátili se do Turecka, kde se jej pokoušeli hledat, ale neuspěli. A tak se vydali do Německa. Byli si jistí, že je jejich syn mrtvý. „Tenkrát to bylo hodně těžké. Jak byste se cítili, kdybyste ztratili dítě a mysleli si, že je mrtvé?" uvedl chlapcův otec Ibrahim.

V pondělí se rodina, která žije v dolnosaském městě Bad Bodenteich, po dlouhých měsících opět sešla. Chlapce vystopoval pracovník německého Červeného kříže. Mahdího objevil v Bernu ve Švýcarsku, kam se dostal spolu s jinou afghánskou rodinou.

„Jsem velmi rád, že mohu zase vidět svoje rodiče," řekl Mahdi po přistání na letišti v Hannoveru. Tam ho přivítala i jeho matka Schockria. „Ten pocit se nedá slovy popsat. Jsem šťastná a vděčná, že nám Červený kříž pomohl," uvedla.

Pracovník Červeného kříže Rani Hijazi (27) se pustil do hledání ztraceného Mahdiho poté, co mu jedna z chlapcových sester v azylovém domě vyprávěla o situaci své rodiny. „Rodiče si mysleli, že je mrtvý," uvedl pracovník charity. Nejprve po Mahdim pátral v Německu a v Rakousku, pak se zaměřil na Švýcarsko.

„Věděl jsem, že mnoho lidí z Afghánistánu odcestovalo do Švýcarska, protože tam jsou zákony týkající se přechodného pobytu volnější," vysvětloval. Hijazi prý sám chápe, jak těžké je být imigrantem v cizí zemi. Jeho rodiče uprchli z Libanonu a on sám vyrostl v Holzmindenu v Dolním Sasku.

„Bylo těžké se integrovat, ale nějak se mi to podařilo. Nejdůležitější je vzájemné přijetí," dodal. Mahdiho rodina chce, aby začal chlapec co nejdříve začít chodit do školy, plánuje se také zapojit do aktivit fotbalového klubu.

Podle vládních odhadů, které byly zveřejněny minulý měsíc, bylo v lednu nahlášeno asi 5 tisíc ztracených dětí uprchlíků. Mluvčí německého Spolkového kriminální úřadu (BKA) uvedl, že jsou v tomto vysokém počtu zahrnuty i případy, kdy členové rodiny dítě přestěhují na jiné místo a pak se s ním opět shledají. Zároveň prý ale nemůže vyloučit, že se některé z těchto dětí nestanou oběťmi trestného činu. Podle Europolu se v loňském roce v Evropě ztratilo asi 10 tisíc lidí.

Témata:  uprchlíci Německo

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy