Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko špehovalo Macrona? Hackeři údajně používali falešné účty na Facebooku

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Paříž - V posledním kole francouzských prezidentských voleb se utkali nynější prezident Emmanuel Macron s proruskou Marine Le Penovou. Během nich byly napadnuty emailové účty členů Macronovi kampaně a jejich obsah byl vypuštěn. Hackerské útoky byly přičítány Rusku. Samotný Macron připustil jistou snahu ze strany Ruska ovlivnit francouzské volby, když během setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem kritizoval ruská média za neobjektivní zpravodajství vůči jeho osobě. Nyní se objevila nová zpráva odhalující sofistikované techniky, kterými se měli Rusové pokoušet zasáhnout do voleb.

Podle agentury Reuters se ruské zpravodajské agentury na začátku letošního roku pokusily proniknout do Macronovy kampaně vytvořením desítek falešných Facebookových účtů. Ruští agenti se prezentovali jako přátelé přátel Macronových spolupracovníků a snažili se od nich shromáždit osobní informace, tvrdí účastníci slyšení zástupců společnosti Facebook před americkým Kongresem.

Facebook potvrdil agentuře Reuters, že odhalil špionážní účty ve Francii a deaktivoval je. Podle jeho pracovníků, kteří si přáli zůstat v anonymitě, tyto účty byly vytvořeny stejnými nástroji, které v minulosti používala ruská jednotka vojenské zpravodajské služby GRU. Ta je též obviňována, že stála za hackerskými útoky v amerických volbách.

Rusko opakovaně odmítlo, že by jakýmkoliv způsobem zasahovalo do francouzských voleb. Americké zpravodajské agentury v květnu sdělily agentuře Reuters, že za hackerskými útoky stáli lidé napojené na ruskou vládu, nemají ale přesvědčivé důkazy, že akce nařídil Kreml. Francouzské zpravodajské služby veřejně neobvinili nikoho. Mounir Mahjoubi, nynější francouzský mladší ministr pro digitální záležitosti, uvedl, že někteří bezpečnostní odborníci jmenovitě obviňují GRU, ačkoliv nemají žádný důkaz.

Reuters uvádí, že podobné případy sofistikovaných snah o špionáž sociálních médií jsou jen málo veřejně známé. V roce 2015 např. britská bezpečnostní služba MI5 varovala, že cizí státy používají pracovní síť LinkedIn ke spojení se s a najmutí vládních pracovníků. O těchto operací se málo ví mimo jiné i kvůli mlčení společností provozujících sociální sítě. Facebook vlivem rostoucímu tlaku z vlád z celého světa na otevřenost jej prolomil dubnovou zprávou o tzv. „informačních operacích."

Témata:  Francie hacker Emmanuel Macron Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.