Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa v ohrožení? Západní ženy hrají aktivnější roli v teroristických útocích

Terorismus
Terorismus
Foto: New York Times **www.nytimes.com**

Od roku 2002 do roku 2016 byl Islámský stát spojen s 152 teroristickými útoky ve 34 různých zemích. Více než polovina těchto útoků byla provedena v Severní Americe, Evropě a Austrálii, přičemž hlavními cíli byly Francie, Německo a Spojené království. 40 útoků bylo provedeno na Západě narozenými teroristy a 11 ze 152 útoků bylo spáchanými ženami. Devorah Margolinová z britského think-tanku Centre for Policy Studies, spekuluje, zda-li právě ony nebudou těmi, kdo na Západě spáchá další teroristický útok.

Ženy jsou na Západě často považovány spíše za oběti terorismu. Média je vykreslují jako ubohé ženy džihádistů, zbavené jakékoliv možnosti jednání a vystavěné jejich tyranským manýrům. Takový obraz je však zavádějící. I ženy podléhají svůdnému pokušení džihádistické ideologie a aktivně se podílejí na páchání a usnadňování útoků na Západě činěných IS.

Londýnské noviny Evening Standard nedávno referovaly o případu 16leté dívky, které plánovala odejít do Sýrie a oženit se s jedním z jeho bojovníků, se kterým se seznámila přes Skype. Když tato idea padla, oženila se s ním alespoň virtuálně. Její „manžel“ během bojů v Sýrii zemřel, dívka nadále pokračovala v kontaktu s IS, který ji nabízel ruční granáty a střelnou zbraň k provedení útoku v Londýně. Bezpečnostní služby jí však zadržely, než mohla cokoliv udělat a nyní stojí před soudem. Podle prokurátorky Karen Jonesové dívka vyjádřila přání stát se „mučednicí.“

Žena ve vůdčí roli - nepřekonatelný problém pro islamisty? 

Margolinová se táže,co dívky jako je ona motivuje k tomu, aby se dobrovolně pokoušely o uskutečnění teroristického útoku. Pro tento účel zkoumala historii palestinského terorismu. Podle jejích zjištění, v letech 1965 až 1995 se uskutečnilo 97 teroristických útoků, na kterých participovaly palestinské ženy. Jejich dějištěm byl ve většině případů Blízký východ, 15 z nich ale proběhlo v Evropě.

Podle Margolinové, jedno z nejzajímavějších zjištění, které vyplynulo z jejího průzkumu, se týká role žen v těchto útocích. Z 97 případů jen v osmi ženy byly ve vedoucí pozici. A z těchto osmi případů, pět z nich se uskutečnilo v Evropě, tj. třetině všech evropských útoků. V případě blízkovýchodních útoků to jsou pouhá 4%. Ženy v Evropě očividně těžily ze zdejšího emancipačního prostředí.

Mnohé islamistické skupiny včetně IS mají problém s tím, aby žena byla ve vůdčí roli a komandovala muže. Nemají však problém, pokud se ženy komandují navzájem. Islamisti tak umožňují ženám, aby páchaly útoky, a to jak jako zprostředkovatelky, tak i jako zprostředkovatelky. Celá řada ženských buněk působících v Evropě byla zatčena. Mnohé z nich používají ženskost pro svůj prospěch.

Aby ospravedlnily obcházení tradiční roli žen v islámské společnosti, vyznačující se pasivitou co se týče politických záležitostí, islamistické organizace musely hluboko zapátrat v islámském právu. Ve fatwách (náboženské názory týkající se islámského práva) a hadísech (údajné výroky proroka Mohameda) nalezly určité příklady jednání, umožňující ženám uskutečňovat teroristické útoky. Např. palestinská organizace Hamas slibovala ženám manžele v ráji: těm zadaných jejich zemřelé muže, těm nezadaným jejich teroristické kolegy.

Ženy a IS

Islámský stát povzbuzoval ženy, aby se staly věrnými manželkami, matkami a vychovatelkami. Nedávno však změnil svou rétoriku a začal je vybízet k následování a napodobování Umm Umary, ženské společnice proroka Mohameda, který chodila do bojů s muži. IS se v tomto ohledu liší od Al-Káidy, která za žádnou cenu nechce připustit, aby ženy působily na bojištích nebo byly členkami taktického týmu, pokud nejsou zapojeny do obrany svých práv a území. Naopak IS umožňuje ženám účastnit se jak útočných bojových operací, tak i obranné činnosti, uvádí Middle East Institute.

Význam západních žen pro IS dokládá velká role, kterou hraje výhradně ženská brigáda Al Khansaa při zajišťování bezpečnosti ve městech Rakka a v dobytém Mosulu. Členky této jednotky náboženského dozoru jsou z velké části západní ženy. Čtyři německé ženy, včetně šestnáctileté Lindy, které byly zadrženy v Mosulu, byly členky právě této brigády. Jejich úkolem byl dohled nad ostatními ženami, zda dodržují pravidla IS. Ty, které je nesplňovaly, byli fyzicky napadány – např. 40 ran dostala ta žena, která neměla na sobě neměla abáju (islámské šaty), nebo měla vysoké podpatky, uvádí Der Spiegel. 

Západní ženy, které se přidávají k IS, vyjadřují sympatie k jeho ideálům mravních žen, které jsou zahaleny před mužskými zraky. IS a jeho hodnoty ženství dávají do kontrastu s materiálním, sexistickým a zkaženým Západem, který nutí ženy se svlékat a působit jako objekty sexuálního zájmu. Prominentní 22letá náborářka IS například přidání se k IS chápe jako svého druhu pokání za zhýralý sexuální život, který před tím vedla, uvádí Simon Cottee, docent kriminologie na University of Kent.

Muslimské ženy ale mohou mít i pozitivní dopad na zmírnění radikalismu. Někteří džihádisté se vzdali se své násilné ideologie a obrátili se k nenásilnému aktivismu mimo jiné i díky vlivu a podpoře svých manželek a matek, uvádí Middle East Institute.

Témata:  terorismus muslimové Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy