Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie věděla o toxické látce ve vejcích týdny. O ničem ale neinformovala

Vejce, ilustrační fotografie
Vejce, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brusel - Belgické úřady věděly o podezření na kontaminovaná vejce látkou fipronil už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července.

Potvrdil to dnes agentuře DPA belgický úřad pro kontrolu potravin. Podle mluvčí úřadu bylo rozhodnutí nezveřejnit informace o prvním podezření v souladu s evropskými předpisy.

"Jeden belgický závod nás informoval, že může být problém s fipronilem," uvedla dnes mluvčí belgického úřadu pro kontrolu potravin (FASNK) Katrien Stragierová. Uvedla, že úřad o něm informoval až 20. července, protože chtěl nejprve shromáždit více informací tak, jak to podle ní stanoví evropské předpisy.

Další zemí, kde se látka fipronil ve vejcích podle DPA objevila, se stalo 22. července Nizozemsko, kde ji tehdy našlo ve vejcích sedm firem. Poté se začaly objevovat případy také v Německu, kde je zaznamenaly téměř všechny spolkové země.

Tento týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů.

Česká Státní veterinární správa (SVS) ve čtvrtek oznámila, že bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí, kde se přípravek fipronil mohl v chovech používat.

Témata:  vejce Belgie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.