Řím/Madrid/Bělehrad/Vídeň - Evropu, zejména její jižní část, nadále sužuje vlna veder. Jejími průvodními znaky jsou vyčerpaní turisté, lesní požáry, nižší úroda a vysoká spotřeba elektřiny. Úlevu lidem nepřinášejí ani noci, na některých místech teplota ani v ranních hodinách neklesá pod 30 stupňů Celsia. V dalších dnech se čeká mírné ochlazení, nebude mít ale delší trvání. Vytouženého ochlazení po vlně veder se dočkal západ Rakouska. Extrémní počasí si vyžádalo nejméně jeden lidský život.
Přišlo ale příliš prudce, takže přívalový déšť, kroupy a laviny bahna zejména ve spolkové zemi Salcbursko napáchaly těžké škody. Turisty oblíbená oblast Grossarltal je odříznuta od světa, oznámila agentura APA.
Dešťový příval tam strhával dokonce i auta, policie pak musela uzavřít silnici z údolí kvůli lavinám bahna. V několika případech museli být lidé stižení náhlým zdravotním problémem z Grossarltalu přepraveni k lékařskému ošetření vrtulníkem nebo nákladním autem. Hosté jednoho hotelu byli kvůli nebezpečí záplav přestěhováni do vyšších poschodí, řada turistů našla útočiště v nouzových ubytovnách. Kdy bude možná zase údolí opustit, není podle agentury APA jasné.
V salcburských oblastech Lungau, Pinzgau a Pongau se na zhruba stovce zásahů od noci na dnešek podílelo celkem 680 hasičů. Mimo jiné vyprošťovali i lidi, které živel uvěznil v autech.
Lijáky a krupobití se přehnaly i přes Štýrsko, kde stromy padaly na silnice, potoky se vylévaly z břehů a lijáky strhávaly půdu ze svahů.
V Horních Rakousích zasáhl blesk 77letého muže na procházce. Nejprve se záchranářům podařilo ho oživit, v nemocnici ale svým zraněním podlehl. Záplavy bahna, sesuvy svahů a zaplavené sklepy udržují v trvalém nasazení hasiče a záchranáře také v Tyrolsku.
Na táboře u městečka St. Georgen am Kreischberg zemřel v pátek večer teprve třináctiletý dobrovolný hasič, který byl na táboře pořádaném dolnorakouským sborem hasičů. Chlapce zřejmě zasáhly padající větve, přesnou příčinu ale určí až nařízená pitva. Viditelná zranění na těle neměl.
Podle velitele hasičů Georga Schickera mladík pomáhal evakuovat tábor, na kterém byla přibližně třicítka dětí ve věku od 10 do 15 let, a zřejmě zůstal pozadu. Okolo 21. hodiny jej jeho kamarádi našli, jak leží na zemi bez známek života. Oživit se jej už nepovedlo a chlapce po převozu do nemocnice prohlásili za mrtvého
Hned dvě evakuace zažili během víkendu obyvatelé městečka Oberwölz ve Štýrsku. Kvůli rozvodněné říčce evakuovali hasiči v pátek večer 200 lidí, brzy se ale mohli vrátit domů. V sobotu je ale po dalším dešti čekala druhá evakuace.
Dvě děti zranil v pátek večer úder blesku, když se svým sourozencem a sedmatřicetiletou matkou z Korutan přebývali na horské chatě u městečka Mörtschach v Korutanech.
Jejich chatku ležící ve nadmořské výšce 2 200 metrů zasáhl blesk, který poškodil střechu. Padající úlomky zranily dvě dívky ve věku 4 a 18 let. Záchranáři museli na místo vyslat devítičlenný tým a lékaře.
Na jihu Evropy se teploty už několikátý den pohybují okolo 40°C. Klimatizace na španělském ostrově Mallorka běží nepřetržitě, přesto si turisté stěžují, že celé noci nemohou kvůli horku spát. Ventilátory jsou ve zdejších obchodech téměř vyprodané, napsala agentura DPA.
Srbská metropole Bělehrad zažila v sobotu nejteplejší 5. srpen za posledních 130 let, teplota se vyšplhala na 40 stupňů Celsia. Meteorologové na Balkáně vydávají nejvyšší stupeň varování. Podle srbských médií bude letos až o 60 procent nižší úroda kukuřice a sóji.
Řecké vnitrozemí i ostrovy zachvacují stále nové požáry, které se místy nedaří dostat pod kontrolu. Situaci ztěžuje silný suchý vítr.
Lesní požáry se šíří i střední a jižní Itálií. Jižně od Rimini muselo být v noci na sobotu z kempu v obci Casteldimezzo kvůli ohni evakuováno 70 lidí. Asi 500 lidí muselo vydržet téměř dvě hodiny bez klimatizace a vody při pekelných teplotách ve vlaku, který zůstal stát na cestě mezi Milánem a Marseille, informovala agentura ANSA.
Související
24. listopadu 2024 17:37
24. listopadu 2024 13:28
24. listopadu 2024 10:12
24. listopadu 2024 4:10
23. listopadu 2024 18:10