Jeruzalém - Archeologové v Izraeli našli 2000 let starou dílnu, v níž se vyrábělo kamenné nádobí. Spolu s ní tým archeologa Jonatana Adlera našel také lom na těžbu vápence. Unikátní na nálezu je ovšem právě dílna. Zatím byly v Izraeli objeveny jen čtyři výrobny tohoto druhu.
Místo je u arabské vesnice Kafr Kanná severně od Nazaretu. Právě v této oblasti podle bible vykonal Ježíš Kristus první zázrak, když při svatbě v Káně Galilejské proměnil vodu ve víno, které hostiteli právě došlo.
Podle legendy Ježíš nařídil služebníkům přinést šest kamenných nádob naplněných vodou, kterou pak přeměnil ve víno. Podle izraelských médií, která o archeologickém nálezu informovala, není vyloučeno, že tyto nádoby vznikly právě v objevené dílně.
V době, o niž jde, se v oblasti používaly hliněné nádoby. „Misky na vaření i na skladování zásob byly hliněné. V prvním století ale Židé v Judeji a Galileji používali také nádoby z jemného křídového vápence," řekl Adler.
Důvod byl podle něj jasný - hliněné nádoby mohly být z hlediska rituálních zákonů znečištěny, staly se pak nevhodné k použití a Židé je rozbíjeli, zatímco ty kamenné byly považovány za trvale čisté. „Hotové nádoby se prodávaly zde v Galileji. Nález dokazuje, jak přísně se dodržovaly zákony o rituální čistotě," řekl Adler.
V novém nálezu u Nazaretu se našly vápencové kužely, vydlabané při výrobě misek či hrnků, a také zbytky poškozených nebo ještě nedokončených výrobků.
Témata: archeologie, archeologové, Izrael
Související
28. srpna 2024 10:11
29. listopadu 2020 9:31
15. listopadu 2020 19:20
14. listopadu 2020 21:50