reklama

"Turecko splňuje všech 72 podmínek Evropské unie pro zavedení bezvízového styku mezi oběma stranami," řekl dnes v turecké televizi Bozkir. Podle něj by tak bylo nepřijatelné a nespravedlivé, kdyby Brusel odložil zrušení víz.

Bozkirovy výroky o plnění kritérií jsou ale v rozporu s názorem EU, podle níž zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony. Původně měli Turci do schengenského prostoru bez kontrol vnitřních hranic cestovat na 90 dní bez víza už od konce června.

Evropská komise před několika dny podmínečně doporučila zavedení bezvízového styku, ale řada poslanců Evropského parlamentu během debaty ve středu dala jednoznačně najevo, že s tím nesouhlasí.

Zarážející je i Bozkirův výrok ohledně Erdogana, protože i za zahraniční politiku je odpovědna vláda, jejímž premiérem je stále ještě Ahmet Davutoglu, přičemž prezident podle platné turecké ústavy má spíše ceremoniální pravomoci. Davutoglu před týdnem oznámil, že funkci ještě v tomto měsíci opustí se zvolením nového šéfa vládní strany AKP. Nikdo v EU, ani v Turecku nepochybuje o tom, že je to výsledek neshod s Erdoganem, který je neformálně stále mužem číslo jedna na turecké mocenské pyramidě.

reklama