Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak silné má Severní Korea zbraně. Věc, kterou nikdo neví

Severokorejské rakety BM25 Musudan
Severokorejské rakety BM25 Musudan
Foto: Daily Telegraph

Washington - Jak silný jaderný arzenál vlastní Severní Korea nikdo s jistotou neví. Mezi americkými experty proto panuje značná nejistota ohledně jeho rozsahu. Dnes to uvedla agentura AP.

Podle zpravodajských služeb má režim k dispozici 30 až 60 jaderných bomb, odhady civilních expertů se pohybují mezi 12 a 30. Nedostatečné informace komplikují podle odborníků míru amerického odstrašení a rozsah obrany území USA i spojenců.

Pokud propukne válka, Severní Koreu nejspíš konflikt zničí. Má-li ale Pchjongjang k dispozici rakety s dosahem až na území USA, poměr sil se mění.

Postavení severokorejské armády by prospělo, kdyby měla několik spolehlivých mezikontinentálních raket a k tomu ještě rakety kratšího doletu schopné zasáhnout jihokorejskou metropoli Soul. Riziko obrovských ztrát komplikuje perspektivu preventivního úderu.

"Faktem zůstává, že prostě nevíme, kolik jaderných zbraní mají," řekl AP expert na asijské zbrojní programy Bruce Bennett. "Jestli na tom záleží? Nepochybně," dodal.

Má-li KLDR jaderných zbraní málo, na počátku možného konfliktu je podle mínění odborníků nenasadí. Je-li jich ale přes 30, téměř jistě jejich použití zváží. Zjištění skutečného množství brání fakt, že severokorejský jaderný program se realizuje v přísném utajení, testy jsou podzemní a místa, kde se obohacuje uran, nedostupná.

Témata:  USA Severní Korea výbuchy jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.