Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavní Trumpův stratég Steve Bannon končí

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Washington/Praha - Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon, který se dnes domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym na opuštění funkce, je mnohými považován za problematického politika s rasistickými a antisemitskými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl americký prezident Donald Trump silně kritizován.

Téměř všichni členové dalšího poradního výboru amerického prezidenta, tentokrát výboru pro umění a humanitní vědy, dnes oznámili svou rezignaci. Informovala o tom agentura AP s tím, že Bílý dům na její žádost o komentář zatím nereagoval. Donald Trump se kvůli své kontroverzní reakci na víkendové násilnosti v Charlottesvillu ve Virginii dostává do izolace, napsala agentura Reuters. Trump uvedl, že podle něj na násilí nesou vinu jak neonacisté, tak jejich odpůrci.

V dnešním dopise oznámilo rezignaci 16 ze 17 členů poradního výboru pro umění a humanitní vědy, mezi nimi i herec Kal Penn či umělec Chuck Close. "Rovnítko, které nesprávně protlačujete mezi neonacisty a jejich odpůrce, nemůže obstát. Fakt, že administrativa odmítla rychle a jasně odsoudit rakovinu nenávisti, jen napomáhá těm, kteří si přejí, aby Amerika byla nemocná," uvádějí v dopise členové výboru.

"Kdybychom Vaši nenávistnou rétoriku ignorovali, podíleli bychom se na Vašich slovech i činech," stojí v dopise. "Teorie nadřazenosti bílé rasy, diskriminace a nevybíravé poznámky to nejsou americké hodnoty. Vaše hodnoty nejsou americké hodnoty. Musíme mít a máme hodnoty lepší. Pokud Vám to není jasné, pak Vás vyzýváme, abyste na svou funkci rezignoval," uvádí se v dopise členů poradního výboru.

Během týdne Trump už rozpustil průmyslovou radu, fórum pro strategii a poradní sbor pro infrastrukturu. Členové těchto poradních orgánů se svých míst vzdávali taktéž kvůli prezidentovu hodnocení násilností v Charlottesvillu.

Agentura Reuters dnes napsala, že Trump se ocitá v čím dál větší izolaci. Jeho postoj k Charlottesvillu vyvolal silný odpor i u republikánů, tedy v řadách jeho domovské strany. Rasismus v reakci kritizoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson a dále řada významných podnikatelů, ale také sportovců.

"Myslím, že je nyní více izolovaný, než si vůbec uvědomuje," komentoval situaci v televizním pořadu stanice Fox News republikán Newt Gingrich, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů.

Témata:  USA Donald Trump Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

11:53

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy