Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko zůstane u čtvrtého stupně ohrožení, větší riziko terorismu prý nepanuje

Španělská policie
Španělská policie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Madrid - Po atentátech v Katalánsku zachová Španělsko stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni.

Vláda se rozhodla zachovat čtvrtý stupeň ohrožení terorismem, který v zemi platí od června roku 2015, oznámil ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Podle něj neexistuje bezprostřední nebezpečí dalšího útoku. "Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit," uvedl.

K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků.

MZV ČR doporučujeme všem cestovatelům do Španělska zachovávat zvýšenou opatrnost, a to zejména v  turistických oblastech a ve velkých městech, kde se předpokládá zvýšená koncentrace osob, sledovat aktuální zpravodajství a důsledně dbát pokynů bezpečnostních složek. Letiště a autobusová i vlaková nádraží prozatím fungují bez větších problémů.

V případě potřeby kontaktujte zastupitelský úřad ČR v Madridu na nouzové lince +34 69 998 2307 nebo konzulární jednatelství ČR v Barceloně na nouzové lince  + 34 619 266 039.

Témata:  Španělsko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.