Řím - Vědci z Amen Clinics v Newportu v Kalifornii analyzovali výsledky 46.034 zobrazení mozku získaných díky diagnostické metodě SPECT (jednofotonová emisní výpočetní tomografie) a konstatovali, že ženský mozek je mnohem aktivnější než mužský. Zjištění je důležité například pro léčbu Alzheimerovy choroby.
Metoda SPECT využívá radioaktivní složky vysílající přímo paprsky gama, jež poskytují údaje ve 3D a umožňují měřit průtok krve v mozku a identifikovat zóny se zvýšenou neurologickou aktivitou. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.
Vědcům se podařilo zjistit rozdíly mezi pohlavími. "Rozdíly, které jsme zjistili, jsou významné, neboť nám pomohou určit riziko mozkových chorob, jako je Alzheimer, které se liší podle pohlaví. Využití funkčního neurozobrazování, jako je SPECT, je zásadní pro vývoj budoucí léčby mozku," uvádí autor studie Daniel Amen.
Zkoumané osoby byly buď v klidu, anebo se podrobovaly specifickým testům. Ukázalo se, že ženský mozek je podstatně aktivnější v mnohem více mozkových oblastech než ten mužský, zvlášť pak v prefrontální kůře a v limbickém systému.
To může vysvětlovat, proč mají ženy sklon projevovat více empatie, intuice a sebekontroly (prefrontální kůra je spojena s kontrolou hněvu a impulzů), ale zároveň více tíhnou k úzkosti, depresi, nespavosti a poruchám příjmu potravy (limbický systém je spojen s chováním a emocemi, jako je nálada a úzkost).
Naopak mozková aktivita u mužů je vyšší v oblastech spojených s viděním a koordinací. "Tyto rozdíly jsou zásadní, protože poruchy mozku ovlivňují každé pohlaví jinak," zdůraznili vědci pro Journal of Alzheimer’s Disease. Muži více trpí poruchami chování a snáze končí ve vězení, ženám naopak častěji hrozí nebezpečí Alzheimerovy choroby a depresí.
Související
17. června 2024 5:02
12. prosince 2022 12:33
18. listopadu 2022 12:12
6. června 2022 13:00
12. března 2022 18:37
10. března 2022 4:53