Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritika Erdogana zatkli ve Španělsku. Ten byl v minulosti vězněn za opoziční názory

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Madrid - Ve Španělsku byl dnes zatčen německý spisovatel tureckého původu Dogan Akhanli, který patří ke kritikům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Německé ministerstvo zahraničí zatím případ nekomentovalo.

Zatykač vydal Interpol. Policie Akhanliho zadržela v Granadě a podle agentury Reuters Španělsko spisovatele vydá jedině tehdy, až Ankara španělské soudy přesvědčí o tom, že je Akhanli z něčeho vážného obviněn.

Akhanliův právník řekl německému listu Der Spiegel, že zatčení je součástí tažení proti těm, kdo kritizují Erdogana a žijí jinde v Evropě.

Muž byl v 80. a na začátku 90. let v Turecku vězněn za své opoziční aktivity, k nimž patřilo vydávání levicových novin a kniha o genocidě Arménů. Z Turecka uprchl a od roku 1995 žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem.

Poslanec za německé Zelené Volker Beck zadržení označil za politickou záležitost a požádal německé ministerstvo zahraniční, aby zabránilo Akhanliho vydání do Turecka.

Vztahy mezi Tureckem a Německem jsou napjaté od loňského nezdařeného puče. Erdogan v pátek vyzval tureckou menšinu v Německu, aby v zářijových volbách nedala hlas politikům, kteří jsou podle něj nepřáteli Turecka a k nimž řadí i kancléřku Angelu Merkelovou.

Témata:  Španělsko Německo Turecko Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

16. srpna 2025 17:00

15. srpna 2025 22:09

Trump a Putin přistáli na Aljašce. Netrpělivě očekávaná schůzka odstartovala

V Anchorage na Aljašce začala ostře sledovaná schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, která může trvat až sedm hodin. Hlavním tématem jednání bude válka na Ukrajině, jejíž politici nejsou na schůzce zastoupeni. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy